Serum fosfor düzeyinin akut serebrovasküler olay ile ilişkisi
Relationship between serum phosphorus level and acute cerebrovascular disease
- Tez No: 859415
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SADIK GİRİŞGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Giriş Akut inme, dünya çapında ikinci en yaygın ölüm nedenidir. Ayrıca yaşam kalitesini düşüren erişkin bağımlılığının en sık nedeni de akut inmedir. Akut inmenin sebeplerinde biriside kardiyovasküler hastalıklardır. Fosfor, hücre metabolizması, hücre içi sinyalizasyon, kemik yapısı ve protein sentezi gibi fizyolojik süreçlerde önemli bir rol oynayan insan vücudunda önemli bir elementtir. Artmış serum fosfor düzeyleri ile olumsuz kardiyovasküler sonuçlar arasındaki ilişkide tartışmalar vardır. Çalışmalar, kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda artmış mortalite ve kardiyovasküler olaylarla güçlü bir şekilde ilişkili olarak yüksek serum fosfor düzeylerini bildirmiştir. İlişki ve altta yatan biyolojik mekanizmalar belirsizliğini korusa da, vasküler kalsifikasyon, endotel disfonksiyonu ve ateroskleroz gibi çeşitli potansiyel faktörler öne sürülmüştür. Bizde çalışmamızda serbrovasküler olay (SVO) ile serum fosfor düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık Gereç ve yöntem Çalışmamızda Mart 2023 –Aralık 2023 arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi acil servise başvuran ve beyin bilgisayarlı tomografi (BT), difüzyon manyetik rezonans görüntüleme (MRG) çekilen 299 hasta çalışmaya prospektif olarak dâhil edildi. Hastaların ilk başvurusundaki laktat, wbc, hgb, nötrofil, lenfosit, üre, kreatin, fosfor değerleri kaydedildi. Hastaların acil servis sonlanımları ve hastane sonlanımları kaydedildi. Hastalar SVO grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların laboratuvar parametreleri gruplara göre karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya dâhil edilen hastaların 164 tanesi (% 54,8) erkekti. Tüm hastaların ortanca yaşları 64 (20-94) idi. Hastaların en sık ek hastalık olarak birinci sırada hipertansiyon (% 39,8) ikinci sırada diyabet (%22,7)'in eşlik ettiği görüldü. SVO grubunda laktat, üre ve fosfor değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu görüldü. Laboratuvar parametrelerinin SVO tanısını tahmin etmedeki gücünü değerlendirmek adına yapılan ROC analizinde fosfor 0.935, laktat 0.620, üre 0.596 AUC değerleri elde edildi. Fosfor için optimal cut off değeri 3,47(mg/dl) olarak hesaplandı ve bu cut-off değerin sensitivitesi %89, spesifitesi %86,9, pozitif prediktif değeri (ppv) %77,4, negatif prediktif değeri (npv) %94 olarak bulundu. Sonuç Bu çalışmayla akut iskemik serebrovasküler olay geçiren hastalarda, serum fosfor düzeyinin bulduğumuz cut off değerimizden yüksek olduğunu bulduk. Serum fosfor düzeyi cut off değeri olan 3,47 (mg/dl)'ye göre değerlendirildiğinde negatif prediktif değerinin yüksek olmasına bağlı olarak akut serebrovasküler olayı dışlamada faydalı olacağı kanaatindeyiz. Fosforun inmede biyobelirteç olarak kullanılabilirliği için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Acute stroke is the second most common cause of death worldwide. In addition, the most common cause of adult addiction, which reduces the quality of life, is acute stroke. One of the causes of acute stroke is cardiovascular diseases. Phosphorus is an important element in the human body, playing an important role in physiological processes such as cell metabolism, intracellular signaling, bone structure and protein synthesis. There is controversy regarding the relationship between increased serum phosphorus levels and adverse cardiovascular outcomes. Studies have reported high serum phosphorus levels to be strongly associated with increased mortality and cardiovascular events in patients with cardiovascular disease. Although the relationship and underlying biological mechanisms remain unclear, several potential factors have been suggested, including vascular calcification, endothelial dysfunction, and atherosclerosis. In our study, we aimed to investigate the relationship between cerebrovascular disease (CVD) and serum phosphorus level. Materials and Methods In our study, 299 patients who applied to Necmettin Erbakan University emergency department between March 2023 and December 2023 and had brain computed tomography (CT) and diffusion magnetic resonance imaging (MRI) were prospectively included in the study. Lactate, wbc, hgb, neutrophil, lymphocyte, urea, creatine and phosphorus values at the patients' first admission were recorded. Emergency room outcomes and hospital outcomes of the patients were recorded. The patients were divided into two groups: CVD group and control group. Laboratory parameters of the patients were compared according to groups. Results 164 (54.8%) of the patients included in the study were male. The median age of all patients was 64 years (20-94). The most common comorbidities were hypertension (39.8%) and diabetes (22.7%). Lactate, urea and phosphorus values were found to be significantly higher in the CVD group than in the control group. In the ROC analysis performed to evaluate the power of laboratory parameters in predicting the diagnosis of CVD, AUC values of phosphorus 0.935, lactate 0.620, and urea 0.596 were obtained. The optimal cut-off value for phosphorus was calculated as 3.47 (mg/dl) and the sensitivity of this cut-off value was found to be 89%, specificity 86.9%, positive predictor value (ppv)77.4%, and negative predictor value (npv) 94%. Conclusion With this study, we found that serum phosphorus levels were higher than our cut-off value in patients with acute ischemic cerebrovascular accident. We believe that serum phosphorus level will be useful in excluding acute cerebrovascular disease due to its high negative predictive value when evaluated according to the cut-off value of 3.47 (mg/dl). More studies are needed to determine whether phosphorus can be used as a biomarker in stroke.