Farklı kesim ağırlıklarındaki bafra, akkaraman ve bafra x akkaraman f1 kuzularda besi performansı, kesim, karkas ve et kalite özellikleri
Fattening performance, slaughter, carcass and meat quality traits at different slaughter weights of bafra, akkaraman and bafra x akkaraman F1 lambs
- Tez No: 453896
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN ÖZBEYAZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada Bafra (B), Akkaraman (A) ve Bafra x Akkaraman F1 (BAF1) kuzularının farklı kesim ağırlıklarındaki besi performansı, kesim-karkas özellikleri ile bazı et kalite özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada hayvan materyali olarak her genotipten yaklaşık 20 kg canlı ağırlıkta 16'şar baş olmak üzere toplam 48 baş erkek kuzu kullanılmıştır. Beside kuzulara kesif yem ad libitum (%15,1 Ham Protein; 2800 kcal/kg Metabolik Enerji) ve kuzu başına günlük 300 g kuru yonca verilmiştir. B, A ve BAF1 'lerde günlük canlı ağırlık artışları ve yemden yararlanma oranları genotip sırasıyla 0,255; 0,356 ve 0,273 kg; 4,861; 3,114 ve 4,003 kg olarak tespit edilmiştir. Her genotipten 34 ve 42 kg kesim ağırlıklarında 6'şar baş kuzu kesilerek kesim, karkas ve bazı et kalite özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this research were to compare the fattening performance, carcasss traits and some meat quality traits of Bafra (B), Akkaraman (A) and Bafra x Akkaraman F1 (BAF1) lambs slaughtered at different slaughter weights. Data were collected from 48 ram lambs, 16 lambs from each genotype. At the begining of the fattening the lambs were approximately 20 kg live weight. The lambs were fed consentrate mixture (crude protein 15,1 %; 2800 kcal/kg metabolic energy) ad libitum and 300 g alfalfa hay per lamb, day. The fattening performance for B, A and BAF1 genotypes were found as 0,255; 0,356 and 0,273 kg for daily weight gain; 4,861; 3,114 and 4,003 kg for concentrate feed intake / kg body weight gain, respectively. For investigating the carcass and some meat quality traits 6 ram lambs at 34 and 42 kg slaughter weights in each genotype were slaughtered.