Farklı kesim ağırlıklarındaki Karayaka kuzularının karkas ve et kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of carcass and meat quality traits of Karayaka lambs at different slaughter weight
- Tez No: 338621
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, farklı kesim ağırlıklarında Karayaka kuzuların karkas ve et kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini tekiz doğmuş, 2,5-3 aylık yaşta sütten kesilmiş ve ortalama 20 kg ağırlığında 30 baş Karayaka erkek kuzu oluşturmuştur. Besi süresince kuzulara kuzu besi yemi ad libitum, kaba yem 100 g/baş/gün sınırlı olarak verilmiştir. Beside 30, 35, 40, 45 ve 50 kg kesim ağırlıklarında 6?şar kuzu kesilmiştir. Kesim ağırlığı gruplarında (30, 35, 40, 45 ve 50 kg) sıcak karkas randımanı sırasıyla %46,73; 47,67; 48,17; 49,70 ve 48,27 (P>0,05) soğuk karkas randımanı %45,34; 46,50; 47,16; 48,66 ve 47,09 (P>0,05); karkas et oranı %51,19; 48,15; 47,96; 46,94 ve 47,77 (P0,05); kol oranı %18,57; 17,33; 17,02; 16,71 ve 17,11 (P0,05); bel oranı %6,71, 6,80, 7,01, 7,29 ve 6,91(P>0,05); boyun oranı %7,24; 7,34; 7,65; 8,61 ve 8,59 (P0,05); LD (m. longissimus dorsi) kesit alanı 10,67; 12,51; 12,96; 15,04 ve 15,09 cm2 (P0,05); protein içeriği %20,14; 20,82; 20,13; 20,68 ve 19,85 (P0,05) artmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this research were to determine carcass and meat quality traits of Karayaka lambs at different slaughter weights. Data were collected from 30 Karayaka male lambs, born single, weaned from 2,5 to 3 months of age and approximately live weight of 20 kg in Gaziosmanpaşa University Agricultural Research and Experimental Farm. Feeding during fattening was consisted of a concentrate mixture available ad libitum and 100 g of roughage/lamb/day. When lambs reach at 30, 35, 40, 45 and 50 kg, 6 lambs of each slaughter weight were slaughtered. In each slaughter weight, hot dressing percentage were 46,73; 47,67; 48,17; 49,70 and 48,27% (P>0,05) and chilled dressing percentage were 45,34; 46,50; 47,16; 48,66 and 47,09% (P>0,05); ratios of lean meat on carcass were 51,19; 48,15; 47,96; 46,94 and 47,77% (P0,05); ratios of foreleg on carcass were 18,57; 17,33; 17,02; 16,71 and 17,11% (P0,05); 6,71, 6,80, 7,01, 7,29 and 6,91%; ratios of loin on carcass were 6,71, 6,80, 7,01, 7,29 and 6,91% (P>0,05); ratios of neck on carcass were 7,24; 7,34; 7,65; 8,61 and 8,59% (P0,05); eye muscle areas were 10,67; 12,51; 12,96; 15,04 and 15,09 cm2 (P0,05); crude protein 20,14; 20,82; 20,13; 20,68 and 19,85% (P0,05) increased.