Kolun kutanöz perforatörleri ve flep donör alanlarının belirlenmesinde yardımcı olacak anatomik rehber yapılar
Cutaneous perforators of the arm and anatomic landmarks for defining the flap donor sites
- Tez No: 453906
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL APAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kol bölgesinin perforatör flepler için donör alan olarak kullanılması ile ilgili literatürde sınırlı sayıda çalışma mevcuttur; dolayısıyla bu bölgede yer alan kutanöz perforatörlerin tespiti için yapılacak anatomik çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı kol bölgesinde yer alan, perforatör fleplerin pediküllerini oluşturabilecek kutanöz perforatörlerin anatomik rehber yapılara göre yerlerinin saptanmasıdır. Bu anatomik çalışmada kolun kutanöz perforatörlerinin belirlenebilmesi için, Thiel yöntemi ile fikse edilmiş ve damarları lateks ile doldurulmuş on üç kadavra üst ekstremitesi kullanılmıştır. Kutanöz perforatörlerin yerlerini belirlemede cilt altında kolaylıkla palpe edilebilen kemik yapılar, anatomik rehber yapılar olarak seçilmiştir. Bunlar acromion, epicondylus medialis ve epicondylus lateralistir. Acromion ile epidonylus medialis ve epicondylus lateralis arasında çizilen çizgi Y ekseni olarak kabul edilmiş, sonrasında bu çizgi 1/3 proksimal, 1/3 orta ve 1/3 distal olmak üzere üç eşit bölgeye ayrılmıştır. Perforatörler x2.5 büyütmeli cerrahi lup kullanılarak yapılan subfasial diseksiyonlar ile bulunarak işaretlemiştir. Perforatörler ortaya konulduktan sonra kaynak arterleri (a. brachialis ve dalları) saptanmış ve bulan perforatörlerin tarif edilen çizgilere olan uzaklıkları ölçülmüştür. Kol lateral bölgesinde saptanan 78 (ortalama: 6.00±2.08) kutanöz perforatörün %59,4'ünin direkt kutanöz, %40,6'sının muskulokütanöz perforatörler olduğu saptanmıştır. Kol lateralinde yer alan kutanöz perforatörlerin a. brachialis, a. profunda brachii ve a. collateralis radialis'ten kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ekstremitelerin hepsinde lateral tarafın distal 1/3'ünde, 1-4 adet a. collateralis radialis kaynaklı perforatör saptanmış ve bunların Y eksenine ortalama uzaklığı 1.16±0.53 cm olarak ölçülmüştür. Kol medial bölgesinde bulunan 66 (ortalama: 5.05±1.44) adet perforanın hepsinin direkt kutanöz/septokutanöz karakterde olduğu belirlenmiştir. Medial tarafta yer alan perforatörlerin kaynak damarları olarak a. brachialis, a. profunda brachii ve a. collateralis ulnaris superior ve a. collateralis inferior belirlenmiştir. Ekstremitelerin % 90'ında kolun medial tarafının orta 1/3'ünde a. collateralis ulnaris superior kaynaklı 1-3 adet kutanöz perforatör bulunduğu tespit edilmiştir. Bu perforatörlerin Y eksenine ortalama uzaklığı 1.53±0.61 cm olarak ölçülmüştür. Kolun lateral tarafının distal 1/3'ünde a. collateralis radialis'ten kaynaklanan kutanöz perforatörler bulunmaktadır. Kolun medial tarafının orta 1/3'ünde ise a. collateralis ulnaris superior'dan kaynaklanan kutanöz perforatörlerin çoğu zaman tespit edilmesi mümkündür ve bu bölge sunduğu ince ve kılsız deri ile pediküllü veya serbest olarak hazırlanabilecek perforatör flepler için uygun bir donör alandır.
Özet (Çeviri)
There are only a limited number of studies searching for the possible perforator flap donor sites on the arm, therefore further anatomical studies concerning on the cutaneous perforators and perforator donor sites of the arm is needed. The aim of this study is to define the cutaneous perforators of the arm according to anatomic landmarks for defining flap donor sites. In this anatomical study, thirteen upper extremities of Thiel method fixed and latex filled cadavers were used to determine the cutaneous perforators of the arm. The location of cutaneous perforators was determined by using easily palpable anatomic bony landmarks including acromion, medial epicondyle and lateral epicondyle. The distances between medial epicondyle and lateral epicondyle was measured as Y axis. Y axis was then divided into three parts as 1/3 proximal, 1/3 middle and 1/3 distal. Perforators were found by surgical dissection under x2.5 surgical loop magnification. The source artery (brachial artery and its branches) of these perforator arteries were found. The locations of the cutaneous perforators were determined in relation to the defined lines. On thelateral side of the arm there were 78 perforators (mean: 6.00±2.08) of which were 59.4% direct cutaneous perforators and 40,6% musculocutaneous perforators. The source arteries were brachial artery, deep brachial artery and radial collateral artery. In all extremities on the distal 1/3 of lateral arm there were 1-4 radial collateral artrey based perforators and mean distance of these perforators to Y axis was 1.16±0.53 cm. On the medial side of the arm, there were 66 (mean: 5.05±1.44) perforators. Those all were direct cutaneous perforators (%100). The source arteries were brachial artery, superior ulnar collateral artery, inferior ulnar collateral artery and deep brachial artery. In 90% of the extremities, on the middle1/3 of the medial arms there were 1-3 superior ulnar collateral artery based perforators and mean distance of these perforators to Y axis was 1.53±0.61 cm. On the distal 1/3 part of the lateral arm there are always perforators from radial collateral artery. On the middle 1/3 part of the medial arm it is usually possible to find a perforator from superior ulnar collateral artery and this area provide thin, pliable and hairless skin for pedicled or free perforator flaps.