Sağlıklı peri-implant dokulara sahip ve peri-implantitisli implantı bulunan hastalarda peri-implant oluğu sıvısındaki TNF-α, IL-1β, IL-6, IL17 ve IL-10 seviyelerinin karşılaştırılması
The comparison of TNF-α, IL-1β, IL-6, IL17 and IL-10 levels in the peri-implant channel fluids of patients with healthy peri-implant tissues and patients with peri-implantitis implants
- Tez No: 453986
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlıklı peri-implant dokulara sahip ve peri-implantitisli implantı bulunan hastalarda peri-implant oluğu sıvısındaki TNF-α, IL-1β, IL-6, IL17 ve IL-10 seviyelerinin karşılaştırılması ve hangisinin daha etkin bir rol oynadığının saptanmasıdır. Toplam 32 hastada bulunan 20 sağlıklı ve 20 peri-implantitisli toplam 40 implant çalışmaya dâhil edildi ve bu implantlardan PIOS örnekleri toplandı. Alınan PIOS örneklerinde; TNF-α, IL-1β, IL-6, IL17 ve IL-10 seviyeleri Human Cytokin 30-Plexi ® kiti kullanarak Luminex 200TM ile değerlendirildi. Bu sitokinler içerisinde IL-17 seviyesinin peri-implantitisli implantlarda, sağlıklı implantlarla karşılaştırıldığında farklılık göstermediği görülmüştür. Diğer 4 sitokinde ise peri-implantitisli ve sağlıklı implantlar arasında anlamlı farklılıklar bulunsa da ölçülen sitokin değerlerinde en yüksek farklılığın IL-1β seviyesinde olduğu bulunmuştur. Ayrıca sondlamada cep derinliği ile IL-1β seviyesi arasında pozitif bir korelasyon tespit edilmiştir. İncelenen diğer sitokinler ile sondlamada cep derinliği arasında istatistiksel olarak herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. IL-1β, incelenen diğer sitokinlere kıyasla peri-implantitisin teşhisinde kullanılabilecek daha yararlı bir belirteç olabileceği düşünülmüştür. Periimplantitis patogenezindeki sitokinlerin rolünün anlaşılması, yeni tedavi paradigmalarının oluşturulmasına ve hastalığı önleme stratejilerinin geliştirilmesine ciddi katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare TNF-α, IL-1β, IL-6, IL17 and IL-10 levels in the peri-implant crevicular fluid(PICF) between the group of implants with peri-implantitis and peri-implanter healthy implants and determine which one plays a more effective role in peri-implantitis pathogenesis. A total of 40 implants – 20 healty implants (HI) and 20 implants with peri-implantitis (PI) - found in 32 patients were included in this study and PICF samples were obtained from these implants. ; TNF-α, IL-1β, IL-6, IL17 ve IL-10 levels of the obtained PICF samples were evaluated with Luminex 200TM by using Human Cytokin Plex kit. Within these cytokines, it was seen that there was no statistical difference in the IL-17 level between HI and PI groups. Although there were significant differences between HI and PI groups at the other 4 cytokines, the highest difference in the measured cytokine values was found to be IL-1β. Furthermore a positive correlation was determined between probing depth(PD) and IL-1β level. There was no statistical relationship between other examined cytokines and probing depth. In comparison with the other examined cytokines IL-1β was regarded as a more beneficial indicator for peri-implantitis diagnosis. The understanding of cytokines role in peri-implantitis pathogenesis will make a substantial contribution to the development of establishing new treatment paradigms and disease prevention strategies.