D vitamini eksikliği olan çocuklarda retina sinir lifi tabakası kalınlığının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi ve D vitamini tedavisinin bulgular üzerine etkisi
Evaluation of retinal nerve fiber layer thickness by optical coherence tomography in children with vitamin D deficiency and the effect of vitamin D treatment on findings
- Tez No: 666669
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞİMŞEK ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda; DVE'nin kemik mineralizasyon bozukluğu dışında diğer biyolojik etkileşimleri nedeniyle birçok hastalıkla ve bu hastalıkların patogenezi ile ilişkilendirildiği bilinmektedir. Vitamin D bağlayıcı reseptör ve vitamin D düzenleyici enzimlerin göz içinde üretildiğinin araştırmalarda saptanmasıyla birlikte oküler doku ve bu dokunun patolojileri ile D vitamini arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar önem kazanmıştır. Gözün yapısının ve görme fonksiyonunun bu vitamin eksikliği nedeniyle etkilenebileceği öne sürülmekte olup göz sağlığının idamesinde D vitamininin önemli olduğuna dair kanıtlar da gün geçtikçe artmaktadır. Literatür verilerinde erişkinlerde yapılmış çalışmalar olmasına karşın, DVE olan çocukluk yaş grubunda göz ve retina sinir lifi tabakasının (RSLT) değerlendirildiği ya da çocuklarda D vitamini tedavisi verilmesinin retina bulgularında düzelme üzerine etkisinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızdaki amacımız; serum 25(OH)D düzeyleri normal ve düşük olan çocuklarda retina sinir lifi tabakası kalınlığının optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirilmesi ve DVE olan çocuklarda D vitamini tedavisinin retina sinir lifi tabakasında incelme üzerine olan etkisinin saptanmasıdır. Çalışmamız randomize kontrollü prospektif bir çalışma olup çocukluk döneminde DVE tanısı alan çocukları ve aynı yaş grubundan sağlıklı çocukları kapsamaktadır. Bu çalışma Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Göz Hastalıkları Anabilim Dallarında 1 Mayıs 2020 ile 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma; araştırmaya alınma kriterlerine uyan hasta grubunda 60 hasta ve kontrol grubunda 60 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 120 katılımcı ile tamamlanmıştır. 25(OH)D vitamini düzeyi
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency (VDD) is known to be associated with many diseases due to biological interactions other than skeletal system and bone mineralization disorder in recent years and studies have shown that it may have a role in the pathogenesis of these diseases. It has been suggested that the structure and visual function of the eye may also be affected by the deficiency of this vitamin. With the demonstration of the production of vitamin D binding receptor and vitamin D regulating enzymes in the eye, studies investigating the relationship between the ocular tissue and pathologies and vitamin D have gained importance. Considering the effects of VDD on tissues and systems, it is important to detect its deficiency, to determine the etiological factors and to take the necessary precautions prevention. Evidence showing that vitamin D is important in maintaining eye health is also increasing day by day. Although there are adults' studies in the English literature, there is no study, to our knowledge, evaluating the eye and retinal nerve fiber layer (RNFL) in children with VDD or investigating the effect of vitamin D treatment on the improvement of retinal findings in children. The aims of this study were to compare the retinal nerve fiber layer thickness by optical coherence tomography (OCT) in children with normal and low serum 25 (OH)D levels and to determine the effect of vitamin D treatment on the improvement of retinal nerve fiber layer thinning in children with VDD. Our study is a randomized controlled prospective study and involves children diagnosed with VDD in childhood and healthy children in the same age group. This study was carried out at the Department of Pediatrics and Ophthalmology, Ufuk University Faculty of Medicine between May 1, 2020 and October 31, 2020. The study was completed with a total of 120 participants: 60 patients in the patient group and 60 healthy children in the control group. Children with a 25 (OH) vitamin D level of