Zirkonya esaslı tam seramik ve metal destekli seramik kronların marjinal uyumlarının ve çiğneme simülatörü sonrası aşınma miktarlarının değerlendirilmesi
Evaluation of marginal discrepancy and wear behavior of zirconia based full ceramic and metal supported ceramic crowns after chewing simulator
- Tez No: 454028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELİZ HAYRAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Zirkonya esaslı tam seramik ve metal destekli seramik kronların marjinal uyumlarının ve çiğneme simülatörü sonrası aşınma miktarlarının değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı monolitik zirkonya ve metal destekli seramiklerin marjinal uyumlarının ve yaşlandırma işlemlerinden sonra aşınma miktarlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmamızda, Katana® UTML, Prettau®, Zenostar® T, InCoris® TZI, BruxZir® (0,5 mm, 0,8 mm, 1 mm, 1,5 mm) monolitik zirkonya ve kontrol grubu olarak metal destekli seramik kullanıldı. Her bir gruptan 10'ar adet kron elde edilerek toplam 9 grup oluşturuldu. Örneklerin simantasyonu öncesi silikon replika tekniği ile stereo mikroskop kullanılarak marjinal aralık ölçümleri yapıldı. Marjinal aralık ölçümlerinin ardından örnekler, termal siklusta (5-55 oC, 10 000 siklus) yaşlandırıldı. Aşınma testi; çiğneme simülatöründe (50N, 1 Hz, lateral hareket: 2 mm, ağız açıklığı: 2 mm) metal antagonistlerle, distile su solüsyonu içinde, 12 aylık süreyi yansıtan 240 000 siklus uygulanacak şekilde gerçekleştirildi. Örneklerin aşınmaları lazer tarayıcı ve üç boyutlu çakıştırma yapabilen yazılım programı kullanılarak değerlendirildi. Ortalamalar ve standart deviasyonlar hesaplandı. İstatistiksel analiz; tek yönlü varyans analizi ve anlamlı sonuçlanan tek yönlü varyans analizi sonrası çoklu karşılaştırma için Tukey HSD ve Tamhane T2 testi ile gerçekleştirildi (α=0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of marginal discrepancy and wear behavior of zirconia based full ceramic and metal supported ceramic crowns after chewing simulator Aim: The aim of this study is to determine the marginal fit of different monolithic zirconia and metal-supported ceramics and their wear resistance after aging. Material and methods: The present study monolithic zirconias as Katana® UTML, Prettau®, Zenostar® T, InCoris® TZI, BruxZir® (0.5mm,0.8mm,1mm,1.5mm) and metal ceramic as a control group were used. A total of 9 groups (n=9) were formed. Before the cementation of the samples, marginal gap measurements were performed using a stereo microscope with a silicon replica technique. Samples were then aged with thermal cycling (5-55 oC,10000cycles). Wear tests were performed by using chewing simulator (50N,1Hz,240000cycles,lateral movement:2mm,mouth opening:2mm) with metal antagonists in distilled water solution. The samples were evaluated using a laser scanner and a software program capable of three-dimensional registration. Statistical analysis was performed using one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD or Tamhane T2 test for multiple comparisons (α=0.05).