Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında plazma allopregnanolon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of plasma allopregnanolone levels in patients with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 454029
  2. Yazar: LARA UTKU İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE GÖNENİR ERBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Literatürde nörosteroid ve psikiyatrik rahatsızlıklar ilişkisine yönelik çalışmalar mevcut olsa da OKB hastalarında yapılmış sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Ancak yapılan bu sınırlı sayıdaki çalışmaların hiçbirinde allopregnanolon düzeylerinin araştırılmadığı görülmektedir. Bir nörosteroid olan allopregnanolonunun birçok psikiyatrik rahatsızlığın patogenezinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Biz de çalışmamızda bir nörosteroid olan allopregnanolon ve OKB arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmamızın bulgularının bu konuda hastalığın etyopatogenezinin aydınlatılmasına ışık tutacağını ve belki de gelecekteki potansiyel yeni tedavi hedefleri edinilmesine katkıda bulunacağını düşünmekteyiz. Yöntem: Çalışmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre 40 OKB hastası ve 40 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Katılımcılara Beck Depresyon, Beck Anksiyete Değerlendirme Ölçeği ve Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Değerlendirme ölçeği uygulandı. Allopregnanolon için kan örnekleri tüm hasta ve kontrollerden nörosteroidlerin diurnal ritmi olduğu düşünülerek sabah 09:00-10:00 arasında, 12 saatlik açlık, tütün perhizi ve 30 dakikalık dinlenme sonrası alındı. Serum allopregnanolon düzeyi ELISA yöntemiyle analiz edildi. Bulgular: Allopregnanolon düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. OKB semptom alt tipleri kendi içinde incelendiğinde obsesyon türleri arasında allopregnanolon düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmazken, kompulsiyon türlerinden sayma ve düzen kompulsiyonları olanlarda olmayanlara göre allopregnanolon düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu görüldü. Tartışma: Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında allopregnanolon düzeyleri açısından fark olmadığı ancak sayma-düzen kompulsiyonu olanlarda olmayanlara göre allopregnanolon düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür. Bu bulgu, rodentlerde yapılan ve allopregnanolonun kompulsif davranışı baskıladığını gösteren çalışmanın sonuçlarını destekler niteliktedir. Ayrıca kompulsif belirtilerden sadece bir kompulsiyon tipinde anlamlı düşüklük gözlenmesi özellikle son yıllarda tartışılmaya başlanan OKB'nin semptom alt tiplerinde farklı etiopatogenezlerin rolü olabileceği düşüncesini tekrar akla getirmektedir. Çalışmamızın sonuçlarından OKB'de allopregnanolonun koruyucu mu, tamamlayıcı mı olduğu, biyolojik uyum mekanizması olarak mı sürece katıldığını tam olarak söylemek zordur. Sonuç olarak erkek ve kadınların ayrı değerlendirildiği, daha fazla hasta sayıları dahil edilerek yapılacak çalışmalar, allopregnanolon-OKB ilişkisinin en azından bazı yönlerinin aydınlatılması açısından önemli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: There are limited studies in OCD patients although there are studies related to neurosteroid and psychiatric disorders in the literature. However, none of these limited studies have investigated allopregnanolone levels. It was thought that the findings of our study will shed light on the elucidation of the etiopathogenesis of the disease in this regard and perhaps contribute to the acquisition of potential new therapeutic targets in the future. Method: 40 patients and 40 healthy volunteers were included in the study according to DSM-5 diagnostic criteria. Then, patients with Beck Depression, Beck Anxiety Rating Scale and Yale-Brown Obsessional Compulsion Rating scales were administered. Blood samples for Allopregnanolon were taken between 09:00 and 10:00 in the morning, after 12 hours of fasting, tobacco abstinence and 30 minutes of rest, taking into account diurnal rhythm of neurosteroids from all patients and controls. Serum allopregnanolone level analysis was performed by ELISA. The data were analyzed with appropriate statistical methods. Results: The main finding of our study; There were no differences between the OCD patients and the control group in terms of allopregnanolone levels. This is a statistically significant decrease in the allopregnanolone level compared to those without compulsive counting / order compulsions. Discussion: In this work; there was no difference in allopregnanolone levels between the patient and control group, however allopregnanolone levels were lower when the symptom subtypes were examined in-house compared to those without count / order compulsions. This finding supports the results of a study in rodents that showed that allopregnanolone suppressed compulsive behavior. In addition, only a compulsive type of compulsive symptom is significantly lowered, suggesting that the different etiopathogenesis may play a role in the symptom subtypes of OCD, which is being discussed in recent years. Based on the results of our study, it is difficult to say precisely that allopregnanol is a protective, complementary, biocompatible process in OCD. In conclusion, the studies to be conducted with the inclusion of a larger number of patients, in which both men and women are evaluated, seem to be important for clarifying at least some aspects of the allopregnanolon-OCD relationship.