Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsi sitoloji sonucu önemi belirsiz atipi olan hastalarda klinik deneyimlerimiz ve sonuçlar
Our clinical experineces and resuluts in tyhroid fine needle aspiration cytology which results atypia of undetermined significance
- Tez No: 454067
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEZİHİ OYGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tiroid nodülleri genel popülasyonda %3-7 sıklığında görülmektedir. Tiroid nodülü olan hastalarda İİAB önemli bir tanı aracıdır. İİAB sonuçları için birçok raporlama sistemi mevcuttur ve bunlardan en yaygın kullanılanı Bethesda raporlama sistemidir. Bu retrospketif çalışmanın amacı; tiroid nodülü nedeniyle İİAB uygulanan hastalardaki önemi belirsiz atipi tanı oranlarını tespit etme, bu hastaların daha sonra uygulanan İİAB sonuçlarını değerlendirme, operasyon kararı verilen hastalardaki operasyon tipini, malignite oranlarını belirleme ve literatürle karşılaştırmaktır. Çalışmada Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları veya Girişimsel Radyoloji kliniklerinde benign veya malign tiroid hastalığı endikasyonu ile Ocak 2010 ile Temmuz 2016 tarihleri arasında tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) yapılan 3371 hasta retrospektif olarak değerlendirildi ve tiroid lobektomi veya total tiroidektomi operasyonu kararı alınan 61 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmada İİAB sonucunda atipi görülme oranı %8 bulundu. İİAB sonuçlarının nihai patoloji sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilk İİAB'ın duyarlılığı %100, özgüllüğü ise %5 olduğu gözlendi ve yapılan birinci İİAB'ın pozitif tanısal değeri %30, negatif tanısal değeri ise %100 olarak görüldü. Birinci İİAB sonucu atipi olarak gelen hastalara yapılan ikinci İİAB'nin malignite açısından duyarlılığı %75, özgüllüğü ise %0 olarak görüldü. Yapılan değerlendirmede patolojik inceleme sonucu elde edilen malignite neticelerine yönelik olarak birinci İİAB sonrası operasyon ile ikinci İİAB sonrası operasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenemedi. Yapılan hasta serilerinde İİAB sonucunda atipi görülme oranı %3-10 arasında belirtilmiş olmakla beraber bizim çalışmamızda da bu oran literatür ile uyumlu şekilde %8 olarak görülmüştür. Hastaların tiroidektomi materyallerinin patolojik incelemesinde malignite görülme oranı literatürde %22-35 arasında belirtilmiş olup yaptığımız çalışmamızda bu oranı literatür ile uyumlu şekilde %29'5 olarak bulduk. İlk İİAB sonucu operasyon ile tekrarlayan ikinci İİAB sonucu operasyon sonrasında malignite görülme oranları açısından literatürde çelişkili bilgiler mevcut olmakla beraber, daha geniş vaka serileri içeren çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules has %3-7 frequency in general population. FNA biopsy is an important diagnostic tool for patients with thyroid nodules. There are many reporting systems for FNA biopsy and Beshesda system is the most common one. The aim of this retrospective study, detect the atipia with undetermined significance rates in the patients who performed FNA biopsy and evaluate the concomittant biopsy results of this patients and evaluate the types of operation and malignancy rates in the patients who were candidate and performed surgical operation. In this study 3371 patients who was performed thyroid FNAB between 2010 January and 2016 July in Akdeniz University Hospital evaluated retrospectively and 61 patients who was performed total thyroidectomy or thyroid lobectomy was enrolled the study. Atipia with undetermined significance frequency has been found as 8%. When FNAB and final patology results evaluate together and first FNAB's sensitivity is found as 100% and spesivity is %5. The first FNAB positive predictive value is 30%, negative predictive value is 100%. The second FNAB's which perfomed the patients who first FNAB's results was AUS, sensitivity is found as 75% and spesivity is 0%. There were no statistically differences between first and second FNABs results for malignancy in this study. The frequency of atipia with undetermined significance in patient series on the literature is between 3-10% and in our study we found this rate as 8%. The malignancy rates according to final patology reports are between 22-35% and we found this rate as 29,5%. However there were contradictory datas about the malignancy rates and significance for operation after fisrt FNAB and operation after second FNAB, new studies with larger patients series is necessary about this topic.