İnce iğne aspirasyon biyopsi sonucu tanısal olmayan tiroid nodüllerinde maligniteye etki eden faktörler
Factors effecting malignancies in thyroi̇d nodules with non-diagnostic fine needle aspiration biopsy result
- Tez No: 530475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KAMALI POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Genel cerrahinin klinik pratiğinde tiroid hastalıkları önemli yer tutmaktadır. Tiroid nodüllerinde malign-benign ayrımının yapılabilmesi için ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) anahtar rol oynar. Ancak İİAB'lerin yaklaşık %2-16'sını Tanısal Olmayan (TO) sitoloji oluşturur. Amaç: Bu çalışmada TO sitolojili nodüllerdeki malignite sıklığı ve maligniteye etki eden bulguların belirlenmesi, tekrar İİAB yapılan hastalardaki yanlış negatiflik oranlarının değerlendirilmesi hedeflendi. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızda 1 Ocak 2011-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Genel Cerrahi kliniğinde tiroid cerrahisi uygulanmis olan 1203 adet hasta, hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak tarandı. Bu hastalardan, tiroidektomi öncesi ilk İİAB'si Bethasda sistemine göre TO kategorisinde olan 154 hastaya ait toplamda 156 adet nodül çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Thyroid diseases take an important place in the clinical practice of general surgery. Fine needle aspiration biopsy (FNAB) plays a key role in the differentiation of malignant-benign thyroid nodules. However, approximately 2-16% of FNABs constitute Nondiagnostic (ND) cytology. Objective: The aim of this study was to determine the incidence of malignancy and the factors which effect malignancy on the nodules with ND cytology and to evaluate the rates of false negativity in patients underwent repeated FNABs. Patients and Methods: In our study, 1203 patients underwent thyroid surgery in Ondokuz Mayıs University General Surgery Clinic between January 2011 and December 2017 were retrospectively reviewed from hospital database. A total of 156 nodules that belonged 154 patients were included in the study, which were in the ND category according to the Bethesda system with first FNAB before thyroidectomy.