Bethesda sistemi temelinde tiroid aspirasyon sitoloji tanıları ile cerrahi tiroidektomilerin histopatolojik tanılarının korelasyonu
Throid aspiration cytology diagnosis on the basis of Bethesda system and correlation of histopathologic diagnosis with surgical thyroidectomy
- Tez No: 426491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AKGÜL ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsi (TİİAB) sitolojik değerlendirmesi, tiroid nodüllerinde maligniteyi ekarte etmek ve uygun tedaviyi belirlemek için en güvenilir yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, TİİAB sitolojik tanı kategorileri ile tiroidektomi materyali histopatolojik tanılarını karşılaştırılarak nodüler tiroid lezyonlarının değerlendirilmesinde TİİAB sitolojik değerlendirme yönteminin etkinliğinin analizi hedeflenmiştir. Çalışma, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma Uygulama Merkezi' nde 2004-2014 yılları arasında nodüler tiroid hastalığı nedeniyle TİİAB uygulanmış ve takibinde tiroidektomi yapılarak histopatolojik değerlendirmesi yapılmış 422 olguda retrospektif olarak gerçekleştirildi. Tiroid aspirasyon yaymalarının değerlendirilmesinde Bethesda Sınıflandırması esas alındı. Olgular; tanısal olmayan materyal (TOM), benign, önemi belirsiz atipi/folliküler lezyon (ÖBA/ÖBFL), folliküler neoplazi/folliküler neoplazi şüphesi (FN/FNŞ), malignite şüpheli (MŞ) ve malign kategorilerine ayrıldı. Sitolojik tanı kategorileri ile önce histopatolojik değerlendirme sonuçları benign ve malign kategorilerde karşılaştırıldı. Daha sonra spesifik histopatolojik tanı kategorilerinin her birinin Bethesda tanı kategorileri ile karşılaştıması yapılmıştır. Özgüllük(spesifite), duyarlılık (sensivite), yanlış negatiflik ve yanlış pozitiflik oranları hesaplandı. Çalışmaya dahil olan 422 olgunun 332'si (%78,7) kadın, 90'ı (%21,3) erkek idi. Yaş ortalaması kadın hastalarda 47,36 (±12,15), erkeklerde 53,21(±12,05) olarak hesaplandı. Histopatolojik inceleme sonucu 355(%84,1) olguda benign, 67 (%15,9) olguda malign idi. Bethesda tanı kategorilerine göre olgular; 95 olgu (%22,5) TOM, 205 olgu (%48,6) benign, 64 olgu (%15,2) ÖBA/ÖBFL, 27 olgu (%6,4) FN/FNŞ, 15 olgu (%3,6) MŞ ve 16 olgu (%3,8) malign şeklinde dağıldı. Çalışmamızda özgüllük oranı %100, duyarlılık oranı %53,3 ve yanlış negatiflik oranı % 6,8 olup yanlış pozitiflik izlenmedi. MŞ sitolojik tanılı olgular pozitif kabul edildiğinde duyarlılık oranı %61, özgüllük oranı %95,5 olup yanlış pozitiflik oranı %29 olarak saptandı. TİİAB incelemesi, tiroid nodüllerinin incelemesinde altın standarttır. Çalışmamızda yanlış negatiflik, yanlış pozitiflik, özgüllük ve duyarlılık oranları literatürdeki diğer çalışmalarla benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Thyroid fine needle aspiration biopsy (TFNAB) is accepted as the most reliable method to determine the appropriate treatment and to exclude malignancy in thyroid nodules. In this study, aimed to determine the efficieny of TFNAB procedure in nodular thyroid lesions by comparing TFNAB the cytologic diagnoses and thyroidectomy histopathological diagnoses. The study was carried out retrospectively in 442 cases performed TFNAB procedure and subsequently thyroidectomy due to nodular thyroid lesion in Health Research and Application Center of Gaziosmanpaşa University between 2004 and 2014 years. The Bethesda Classification System for evaluation of TFNAB cytology was based in the study. The cases according to this system were grouped; non-diagnostic material (ND), benign, atypia of undetermined significance (AUS) or follicular lesion of undetermined significance (FLUS), follicular neoplasm (FN) or suspicious for a follicular neoplasm (SFN), suspicious for malignancy (SM) and malignant categories. The categories of cytologic diagnosis and histopathological results classified as benign and malignant were compared. Subsequently, the distribution of Bethesda cytological diagnosis according to the specific histopathological diagnoses categories was done. The rates of specifity, sensitivity, false positivity and false negativity were calculated. Of the 422 subjects included in the study, 332 (78.7%) were female while 90 (21.3%) were male. The average ages of female and male patients were 47,36 and 53,21 respectively. Histopathological examination results were benign in 355 cases (84,1%), while malignant in 67 cases (15,9%). The distribution of the cases according to the Bethesda categories was as following; 95 cases (22.5%) in ND category, 205 cases (48.6%) in the category of benign, 64 cases (15.2%) in the category of AUS/FLUS, 27 cases (6.4%) in the category of FN/SFN, 15 cases (3.6%) in the category of SM and 16 cases (3.8%) in the category of malignant. While the rate of specificity was 100%, the rate of sensitivity was 53,3%, the rate of false negativity was 6.8% in the our study. Any false positive case was determined. When accepted as positive the cases in SM category, the rates of sensitivity, specificity and false positivity were as 61%, 95,5% and 29%. TFNAB is the gold standard in the evaluation of thyroid nodules. In our study the rates of specificity, sensitivity, false negative and false positive were similar to those of reports in literature.