Canlı hepatik donörlerde portal ven varyasyonlarının bt anjiografi ile değerlendirilmesi
CT angiographic evaluation of portal vein variations in liver transplant donors
  1. Tez No: 454080
  2. Yazar: MURAT OYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KABAALİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karaciğer transplantasyonu, karaciğer yetmezliği olan hastaların tedavisindeki yakın geçmişteki en büyük gelişmelerden biridir. Canlı donörden sağ lob transplantasyonunda portal ven varyasyonlarının bilinmesi hem alıcı hem de donör sağkalımı açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, merkezimize canlı vericiden karaciğer nakli için başvuran hastalarda portal ven varyasyonlarının görülme sıklığını ve hangi varyasyonların daha çok saptandığını, pre-operatif değerlendirme sırasında çekilen karaciğer bilgisayarlı tomografi anjiografi (BTA) görüntülerini retrospektif olarak değerlendirerek ortaya koymaktır. Çalışmaya Temmuz 2014-Aralık 2015 tarihleri arasında canlı vericiden karaciğer transplantasyonu için donör olarak opere edilecek olan, preoperatif rutin karaciğer BT anjiografileri Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda çekilmiş 100 organ vericisi dahil edilmiştir. Portal venöz sistem varyasyonlarının sınıflaması için ana portal venin sol portal ven (LPV) ve sağ portal vene (RPV) ayrılması, bunu takiben RPV'nin sağ anterior ve sağ posterior dallara ayrılması tip I; ana portal venin LPV, sağ anterior ve sağ posterior portal vene trifürkasyonu tip II; ana portal venin LPV ile sağ anterior portal venin köken aldığı ortak bir kök ve sağ posterior dala ayrılması tip III olarak kabul edildi. Ayrıca RPV'nin, segment 6 dalının RPV'den ayrı çıkması, segment 7 dalının RPV'den ayrı çıkması, segment 6 ve 7 dallarının ikisinin birden RPV'den ayrı çıkması, sağ portal ven trifürkasyon ya da kuadrifikasyonu varyasyonları da ayrıca değerlendirildi. Hastalarımızın 80 tanesinde portal ven (%80,0) tip I; 8 tanesinde (%8,0) tip II; 12 tanesinde (%12,0) ise tip III olarak bulundu. Tip I portal ven izlenen hastaların (n=80) 9 tanesinde (%11,25) sağ portal vende varyasyon izlendi. Saptanan sağ portal ven varyasyonları, 1 hastada (%1,25) sağ portal venin kuadrifikasyon; 3 hastada (%8,75) ise sağ portal venin trifükasyonu (Şekil 4.5); 1 hastada (%1,25) segment 6 dalının sağ portal venden ayrı çıkışı; 3 hastada (%3,75) segment 7 dalının sağ portal venden ayrı çıkışı; 1 hastada (%1,25) hem segment 6, hem de segment 7 dallarının 47 sağ portal venden ayrı çıkışı idi. Varyasyonlar arasında yaş ortalamaları ve cinsiyetlere göre anlamlı farklılık saptanmadı. BTA, portal ven anatomisinin preoperatif değerlendirmesi için kabul görmüş bir yöntemdir. Portal ven varyasyonlarının, özellikle canlı donörden karaciğer transplantasyonu öncesinde bilinmesi cerrahi yaklaşımın belirlenmesi ve komplikasyonların azaltılması için önemlidir.
Özet (Çeviri)
CT Angiographic Evaluation of Portal Vein Variations in Liver Transplant Donors Liver transplantation is one of the most important advances in treatment of patients with liver failure. Preoperative knowledge of portal vein variations is essential during transplantation surgery for both donor and recipient survival. The purpose of this study is to determine the prevalence of portal vein variations and which variations are encountered more commonly in patients applying to our institution for liver transplantation from live donor by retrospectively evaluating their preoperative hepatic computed tomography angiographies (CTA). In the study, 100 liver donors who were to undergo liver transplantation and had preoperative liver CTAs taken in Akdeniz University Hospital Department of Radiology between July 2014-December 2015 were included. Portal venous system variations were classified as follows: Main portal vein dividing into left portal vein (LPV) and right portal vein (RPV), following which RPV branches into right anterior and right posterior branches (Type I), trifurcation of main portal vein to left, right anterior and right posterior portal veins (Type II), main portal vein dividing into right posterior branch and a common trunk giving rise to the LPV and right anterior branch (type III). Besides these, RPV variations of origin of segment 6 branch separate from RPV, origin of segment 7 branch separate from RPV, origin of both segment 6 and 7 branches separate from RPV, RPV trifurcation or quadrification were also evaluated. Out of 100 patients, 80 (80,0%) had type I; 8 (8,0%) had type II and 12 (12,0%) had type III portal vein. Out of 80 patients with type I portal vein, there were 9 (11,25%) with RPV variations: 1 (1,25%) RPV quadrification; 3 (8,75%) RPV trifurcation; 1 (1,25%) origin of segment 6 branch separate from RPV; 3 (3,75%) origin of segment 7 branch separate from RPV; 1 (1,25%) origin of both segment 6 and 7 branches separate from RPV. There was no statistically significant difference with respect to age or sex among portal vein variations. 49 CTA is an established imaging modality to evaluate portal vein variations prior to surgery. Preoperative knowledge of portal vein variations before liver transplantation from live donor is essential to determine the correct surgical approach and reduce complications.