Özel bir hastanede görev yapan sağlık çalışanlarının güvenliğinin iş stresine etkisinin araştırılması
The research of the effects of the health employees safety at a private hospital's on job stresses
  1. Tez No: 454321
  2. Yazar: SEVCAN KIRIMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Hospitals, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, özel bir hastanede görev yapan sağlık çalışanların iş güvenliği yönünden maruz kaldıkları riskleri belirlemek ve bu risklerin işe bağlı stres üzerine etkilerini saptamak için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini Eylül-Ekim 2016 tarihlerinde Gaziantep'te bir özel hastanede görev yapan 196 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmış, 165 kişiye ulaşılmıştır.Doğru verilere 151 Araştırmanın verileri; sosyo-demografik özellikler, çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler, ile Sağlık Çalışanlarının Güvenliği Ölçeği ve İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği sorularından oluşan anketin katılımcılara uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin analizi; frekans analizi, bağımsız örneklem T testi, ANOVA SPSS 20, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan sağlık çalışanların %51.7'si (78 kişi) kadın, % 48,3'ü (73 kişi) erkek olup yaş ortalamaları 33.95±8.97 (Min:20, Max:74)'dır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanların % 20,5' i hekim % 47,0'ı hemşire, %.5,3'ü ebe ve geriye kalanını ise (%27,2) sağlık teknisyenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın yapıldığı hastanede iş güvenliğinin sağlandığı saptanmıştır. Sağlık teknisyenlerinin diğer çalışanlara göre işe bağlı gerginliği daha yüksek çıkmıştır. Mesleki deneyim yılı ve yaş arttıkça işe bağlı gerginlik düzeyi azaldığı saptanmıştır. Uyku bozukluğu yaşayan sağlık çalışanlarında işe bağlı gerginlik düzeyi artmakta ve iş güvenliği algısının da düştüğü görülmektedir. Sağlık çalışanlarında işe bağlı gerginlik düzeyinin artması, iş güvenliği algısını olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Bu araştırmanın yapıldığı hastanede iş güvenliğinin sağlandığı sağlık çalışanları ölçeği puanına göre ancak sağlık çalışanlarının bir kısmında önemli derecede işyeri kaynaklı gerginlik yaşandığı saptanmıştır. Kurum yönetimi tarafından iş güvenliğini artırmaya, iş stresini azaltmaya yönelik hizmet içi eğitim programları verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Target:This scientific work;it is organized with the aim of health care staffs who work at the private hospital vocational risks and effects,trying to prevent these risks or decrease minimal level,to minimize work-related tension level. Equipment and Method:The population of cross-sectional and definitive type of study is health care staffs who work at the private hospital in Gaziantep,between Septeber-October,in 2016.Any sampling isn't taken in population,it is wanted to reach all,but 151 health personnels are reached.Research Datas;it is used to socio-demographics Characteristics,Risks and Danger originating from the occupational environment,Analysis of Health Care Staffs' safety scale and work-related stress,Frequency,Test of Indepent Sample T, ANOVA SPSS 20 , Kruskal Wallis,Test of Mann Whitney U and Correlation Analysis. Results: 51.7 percent of the healthcare professionals part of this research are women and 20.5% are physicians, 47.0% are nurses, 5.3% are midwives and the rest are health technicians (27.2%). Age average of participants is 33.95 ± 8.97. Work safety of the hospital taken as a sample of this research is provided. The tension of healthcare technicians due to work condition are more than other employees. It is determined that when professional experience and age increase, work-related tension is decreased. Healthcare professionals who has sleep disorder are more likely to have work-related tension and also their sense of work safety decrease. It is determined that work-related tension effects sense of work safety in negative way.Conclusion and Suggestions: In the hospital, in which this research is done, work safety is provided According to the score of health workers scale; however a part of healthcare professionals are experiencing work-related tension. In-service training programs about“occupational health and safety, coping with work stress, risks and dangers related to work environment”should be done by the management in order to increase the culture of occupational health and safety and also to decrease work-related tension.