Özel bir hastanede görev yapan sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği kapsamında karşılaştıkları risk ve tehlikelerin iş stresi düzeyine etkisi
Efects of risks and hazards to healt employees who served for a private hospital covered by occupational health and safety
  1. Tez No: 439864
  2. Yazar: BANU ÖZMUSUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma; Gaziantep İlinde özel bir hastanede görev yapan sağlık çalışanlarında mesleki riskler ve etkilerini belirlemek, bu risklerden etkilenme derecesini en az düzeye indirmek ve iş stresi düzeylerini azaltmak için öneriler geliştirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini Mayıs-Haziran 2015 tarihlerinde Gaziantep'te özel bir hastanede görev yapan hekim dışındaki sağlık çalışanları (250 kişi) oluşturmaktadır. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmış ve ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; sosyo-demografik özellikler, çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler, İSG uygulamalarını etkilediği düşünülen faktörler ile SÇGÖ ve İSÖ sorularından oluşan anketin direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin analizi frekans, t testi, anova ve korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hastanede görev yapan sağlık çalışanın %65.6'i kadın, %34.4'ü erkek olup yaş ortalamaları 24.25±6.52'dir. Sağlık çalışanların %46.8'i sağlık meslek lisesi mezunu, %27.6'sı ön lisans mezunu, %21.6'sı lisans mezunu ve %0.4'ü yüksek lisans mezunudur. Araştırma yapılan özel hastanede iş güvenliğinin sağlandığı tespit edilmiştir. Bu araştırmada 2.81±1.95 puan ortalaması ile sağlık çalışanların "uyarıcılığı yüksek, sorumluluğu fazla ancak kişiye çekici gelen iş stresi düzeyinde oldukları saptanmıştır. İşi bırakmayı düşünen sağlık çalışanlarında daha fazla iş stresine maruz kaldığı tespit edilmiştir. Araştırma yapılan hastanede sağlık çalışanın güvenliği sağlandığı; uyarıcılığı yüksek, sorumluluğu fazla ancak kişiye çekici gelen iş stresi düzeyi tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarına yönelik İSG uygulamalarına dair denetim ve kontroller arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed to determine occupational risks and their effects on employeeswho were working at a private hospital in Gaziantep, to minimize the impacts of risks and to reduce occupational stress. 250 employees (except doctors) who were working at a private hospital in Gaziantep were included in this cross-sectional and descriptive study between May-June, 2015. Data were collected by using socio-demographic features, occupational risks and hazards, factors that affected occupational health and safety (OHS), Health Professional Safety Scale (HPSS) and Job Related Tension Scale (JRTS). Student t-test, ANOVA, frequency and correlation tests were used for analyses. According to our findings, 65.6% of employees were female, 34.4% of them were male. Themean age was 24.25±6.52. 46.8% of themwere graduated from health vocational school, 27.6% had an associate degree, 21.6% of them had a bachelor degree, 0.4% of them had a master degree. OHS was provided by the hospital. Employees (mean score of 2.81±1.95) had high occupational stress with high responsibility; however, the stress was attractive. Employees who thought to resing had even higher occupational stress levels. It was detected that adequate security and safety were provided to health professionals in a hospital where the study was performed. We also detected tolerable and attractive occupational stress levels even though those levels were stimulant for an individual with a high responsibility. The control of occupational health safety applications intended for health professionals should be increased.