Örgütsel bağlılığın bireylerin iş performansı üzerine etkisi, personel güçlendirmenin aracılık rolü ile ilgili araştırma
Organizational commitment impact on business performance of the individual, the role of intermediary employee empowerment
- Tez No: 454374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde işletmeler yoğun rekabet ve değişim baskısı altında faaliyet göstermektedirler. Yoğun rekabet ve değişim baskısı, işletmelerin doğru ve zamanında tepkiler vermesinin yanı sıra yenilikçi olmalarını da beraberinde gerektirmektedir. Artan rekabet ve değişim baskıları insan kaynaklarının önemini son derece artırmış ve en önemli rekabet unsuru haline dönüştürmüştür. Örgüt içeresinde belirlenen hedeflere ulaşılabilmesi için, karar alma mekanizmalarının her kademeye yayılması, etkin bir iletişimin sağlanması ve çalışanların bilgi ve becerilerinin yanında işleri gerçekleştirme arzularına sahip olacakları yapıların oluşturulması gerekmektedir. İş yaşamında bireyin performansının değerlendirilmesi diğer bir deyişle fiziksel ve düşünsel emeğinin ölçümü, her zaman öncelikli konu olmuştur. Örgütlerde rekabet avantajı sağlayan unsurların başında çalışanları gelmektedir. Dolayısıyla çalışanlar ve örgüte ilişkin kararların adil biçimde verilebilmesi için, iyi bir performans yönetimi sistemine ihtiyaç vardır. Örgütsel bağlılık çalışanın örgüt ile ilişkisini niteleyen psikolojik bir durumdur. Bu psikolojik durum örgüte üyeliğinin devamı konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Bağlı bir çalışan, örgütü etkileyen herhangi bir iyi veya kötü durumda örgütte kalan bireydir. Örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanların örgütlerine büyük yararlar sağladığı, aynı zamanda çalışanlarında bu durumdan mutlu oldukları görülmektedir. Bu araştırmada, personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık ile ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümünde, güçlendirmenin tanımı, temel unsuları, personel güçlendirme ve benzer kavramlar, güçlendirme uygulamaları, örgütsel bağlılığın tanımı, bağlılık yaklaşımları ve bağlılığı etkileyen faktörler ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Today, businesses are displaying activity alternation under strict control and intense rival business. At this stuation business is must be reaction correct and on time furthermore entail to innovatil.Rival business and alternation dominations highlight human resource and get competitive element. In the business concern attain its objectives, resolution committee branch out each stair, effective comminication and furthermore data and device to working people, compose hugh a work.To implemet all the situations, elicit devolution of authorithy between top echelons to lower echelons.Empowerment , which enclose all this conception, stand keep abreast of changes in good stead . In professional life, performance evaluation of an individual, in other words measurement of his/her physical and intellectual labor, has always been a subject withpriority. Employees are most important elements of companies that provide competition advantage. Therefore in order to take fair decisions related with employees and the company, a good performance management system is necessary. Many studies have attempted to explore its effect on work outcomes such as turnover and job performance.Organizational commitment is a psychological state that characterizes the employee's relationship with the organisation. It is seen that workers who have high organizational allegiance provide great service for their organizations and that these are workers happy. In this research, try to display relation between personel development to organizational adherence.In first and second part enclose to description of amplification,essential elements, personel development and allied subjects , applications of amplification, description of organizational adherence,adherens approchment and factor of adherence effects.