Genetik algoritma tekniğinin düzlemsel mekanizmalarının kinematik sentezinde kullanılması
  1. Tez No: 45441
  2. Yazar: MEHMET SİNAN KONURALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yüksek Lisans Tezi GENETİK ALGORİTMA TEKNİ?İNİN DÜZLEMSEL MEKANİZMALARIN KİNEMATİK SENTEZİNDE KULLANILMASI Mehmet Sinan KONURALP Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mehmet Dilmaç Ağustos 1995, 64 sayfa Bu çalışmada, Genetik Algoritma Tekniğinin, düzlemsel mekanizmaların kinematik sentezine uygulanabilirliği araştırılmıştır. Önce meknmzmalann kinematik sentezleri ile ilgili ana konular gözden geçirilmiş; fonksiyon sentezi, yörünge sentezi ve hareket sentezi konulan ana hatlara île tamtılrmştir. Mekanizma tasarımında, son yıllarda sıkça kullanılan standart form denklemleri elde edilip, mekanizmaların optimal sentezi için bir zemin oluşturulmuştur. Optimal sentez teknikleri de tanıtılarak simdi ve sınırsız optimizasyonun esasları üzerinde durulmuştur. Daha 111ÖZET (devam ediyor) sonra, Genetik Algoritma Tekniğinin ana prensipleri tartışılmış, bu tekniğin temel unsurlarından olan, üretme, çaprazlama ve mutasyon operatörleri tanıtılmıştır. Genetik Algoritma tekniğinin tarihsel gelişimi baklanda da bilgi verilmiş, bugüne kadar yapılmış olan başarılı Genetik Algoritma uygulamaları gözden geçirilmiştir. Bu tekniği düzlemsel mekanizmaların kinematik sentezine uygulayabilmek için genel bir amaç fonksiyonu oluşturulmuştur. Bu fonksiyonu minimize etmek için geliştirilmiş Genetik Algoritma programı, ana üniteleri ile birlikte ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Daha sonra bu program, sonucu bilinen bir problem için çalıştırılmış ve bilinen sonuçlara çok yakın değerler elde edilmiştir.Genetik Algoritma Tekniğinin düzlemsel mekanizmaların kinematik sentezi için başarı ile kullanılabileceği gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler : Genetik Algoritmalar, Mekanizmalar; Optimizasyon. Bilim Dalı : 625.Ö1.0Î iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis APPLICATION OF GENETIC ALGORITHMS TO KINEMATIC SYNTHESIS OF PLANAR MECHANISMS Mehmet Sinan Konuralp Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor : Prof. Dr. Mehmet DİLMAÇ August 1995, 64 pages In this study, application of Genetic Algorithms to kinematic synthesis of planar mechanisms is investigated. Main topics on kinematic synthesis of mechanisms axe, first» reviewed; then, function synthesis, path synthesis and motion sysnthesis techniques are introduced. Standart form equations, frequently used in mechanism design» is obtained in order to set a base for realizing optimal synthesis of mechanisms. The techniques of optimal synthesis are then explained together with costrained and unconstrained optimisation. Having discussed the priciples ofABSTRACT (continued) Genetic AlgorithmTechnique, the fundamental concepts of this technique, that arc generation, crossover and mutation oparators, arc introduced. Historical development of this technique is also outlined, and the successful applications of Genetic Algorithms are reviewed. In order to apply this technique to the kinematic synthesis of planar mechanisms, a general purpose objective function is obtained. The Genetic Algorithm program, developed to minimize the objective function, is then explained in detail together with its main units. This program is applied to a prescribed problem to be able to compare their results, and very close match are observed. As a result, it is understood that Genetic Algorithm Technique can successfuly be applied to the kinematic synthesis of planar mechanisms. Key word : Genetic Algorithms; Mechanisms; Optimisation. Science code:..625.0.1.01: vi