İş kazalarının makro ve mikro düzeyde incelenmesi ve önleyici programların geliştirilmesi
  1. Tez No: 454453
  2. Yazar: MERVE ÖZVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Engineering Sciences, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İşletmelerde iş kazalarının önlenmesi ve başarılı bir iş sağlığı ve güvenliği politikasının yürütülebilmesi açısından konu ile ilgili önceki yıllara dayalı istatistikler oldukça önemlidir. İş kazası istatistikleri incelendiğinde işçi ve işverenin uğradığı kayıpların yanı sıra iş kazalarının ülke ekonomisi açısından da olumsuz etkilerinin olduğu görülmektedir. Bu sebeple tez çalışmasında makro ve mikro düzeyde iş kazaları farklı parametrelerde incelenmiştir. 2012-2014 yılları arasında gerçekleşen iş kazaları farklı parametrelerde karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışmada farklı sektörlerde anket çalışması uygulanmış, çalışanların sektörel bazda geçirdikleri iş kazalarının nedenleri ve ramak kala olaylara yaklaşımları incelenmiş olup mevcut düzenlemeler, yasa ve yönetmelikler dikkate alınarak elde edilen veriler ve grafikler ışığında iyileştirme önerilerinin oluşturulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The statistics that based on previous years are very important in terms of prevention of occupational accidents at enterprises and the execution of a successful occupational health and safety policy. When the work accident statistics are examined, it is seen that besides the losses suffered by workers and employees, the work accidents have negative effects on country's economy.For this reason, macro and micro level work accidents have been investigated in different parameters. Work accidents between 2012 and 2014 were compared in different parameters. In addition, surveys were applied in different sectors in study. Reasons of occupational accidents and approaches of employees were analyzed and suggestions for improving the data and graphs obtained from the existing regulations, laws and regulations were prepared.