Knowledge-based expectation effects on pitch perception: A cross-cultural investigation
Bilgiye dayalı beklentilerin ses perdesi algısına etkileri: Kültürler-arası bir araştırma
- Tez No: 454465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA MUNGAN GÜRSOY, YRD. DOÇ. DR. MARKUS PÖCHTRAGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Önceki çalışmalar hem harmonik, hem de tonal beklentilerin ses perdesinin işlenmesine etkilerini göstermiştir. Bir melodi fragmanın tam ya da yarım/asma kararla bitiyor olması, ses perdesindeki deviyasyonların algılanma hassasiyetini etkilemektedir. Bu çalışmada böyle bilgiye dayalı beklentilerin, tonal Batı müziğinden daha dar ses aralıkları içeren Türk makam müziğinde nasıl etkileri olduğu incelenmiştir. Daha dar ses aralıkları olmasına rağmen ses perdesi algısının Türk makam müziği (Deney 1B) bağlamında, batı müziği (Deney 1A) bağlamına benzer etkileri olduğu gösterilmiştir. Buna ek olarak, ses perdesi deviyasyonlarına psikofizik hassasiyet eşiği ikinci bir kontrol deneyi (Deney 2) ile incelenmiş, birinci deneyde gözlemlenen etkilerin, katılımcıların ses perdesi deviyasyonlarını duyamadığından değil de bilgiye dayalı beklentilerin etkisi olduğunu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Earlier studies have shown that harmonic (Bigand & Pineau, 1997) as well as tonal expectations (Marmel, Perrin, & Tillmann, 2011; Marmel, Tillmann, & Dowling, 2008) influence pitch processing. The ending of a melody fragment either with full or half/suspended-cadence affects the sensitivity towards pitch deviations. In the current study we investigated the influence of such knowledge-based expectations in Turkish makam music, which is a musical system that includes more minute pitch intervals than Western music. We showed that despite the narrower pitch intervals of makam music, both Western tonal (Exp. 1A) and Turkish makam (Exp. 1B) contexts influence processing of pitch in a similar fashion. In addition, a second control experiment (Exp. 2) that measured psychophysical sensitivity thresholds of pitch deviations confirmed that the effect we observed in Exp. 1 was not due to the participants' inability to hear pitch deviations.