The expectations of the generation Z from work life and the effect of the COVID-19 pandemic on their expectations
Z kuşağının çalışma yaşamından beklentileri ve COVID-19 pandemisinin beklentilerine olan etkisi
- Tez No: 773550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EFE EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma yaşamında değişik kuşaklar bulunmaktadır. Çalışma yaşamına katılan son kuşak Z Kuşağıdır. Literatürde Z Kuşağının beklentilerine yönelik çalışmalar bulunmakla birlikte, çalışma yaşamından beklentileri konusunda sınırlı çalışma bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı Z Kuşağının çalışma yaşamından beklentilerini ve COVID-19 pandemisinin beklentilerine olan etkisini araştırmaktır. Beklentiler, kişilerin çalışma motivasyonu ve verimliliğini etkilediğinden, çalışma yaşamına yeni giren kuşakların beklentilerinin ve hayatımızı derinden etkileyen Covid-19 pandemisinin beklentilerine olan etkilerinin bilinmesinin çalışma yaşamının daha iyi yönetilmesine katkıda bulunacağı düşünülmüştür. Literatürde ağırlıklı öğrenciler üzerinde yapılan çalışmalara nazaran, çalışmamızın çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmesi ve pandemi etkisinin incelenmesi çalışmanın farklığını ortaya koymaktadır. Çalışma nitel analiz yöntemlerinden fenomoloji ile, ağırlıklı İstanbul ilinde çalışan bankacılık sektöründeki Z Kuşağına mensup 10 katılımcıyla dijital ortamda görüşme yaparak yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların saygı beklemesi ve saygı göstermeleri, yükselme ve performans değerlendirmesinin çoklu boyutlu ele alınmasını istemeleri, yöneticinin ve yönetim tarzının daha az hiyerarşik olması beklentisi içinde olmaları, gelirlerinde artış istemeleri göz önüne alınarak, çalışma ortamındaki iletişim, yükselme, gelir gibi maddi ve manevi unsurların daha eşitlikçi ve adalet temelli olması beklentisi içinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Covid 19 pandemisi , bir yandan iş olanaklarını sınırladığı için lokasyon tercihi üzerinde etkili olurken, diğer taraftan dijitalleşmenin artması ile lokasyon bağımsız çalışma yönünde beklenti oluşturmaya başlamıştır. Çalışmaya katılan Z Kuşağının çalışma yaşamından beklentileri göz önüne alındığında, çalışma motivasyonu ve veriminin arttırılmasına yönelik olarak, lokasyon bağımsız ve çalışma saati bakımından esnek çalışma yöntemi, iletişimde karşılıklı saygıya dayalı hiyerarşiden uzak bir yönetim, çalışma ortamının daha sosyal bir hale getirilmesi ve iş yaşam dengesinin korunması faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
There are different generations at work life. The last generation to join the workforce is Generation Z. In the literature, although there are studies regarding the expectations of Generation Z, studies about their expectations from work life are limited. The purpose of the present study is to explore the expectations of Generation Z from work life and the effect of the COVID-19 pandemic on their expectations. Since expectations affect the work motivation and efficiency of individuals, it is considered that having knowledge of the expectations of the generation that has just started work life, and the effects of COVID-19, deeply shaking our lives, on their expectations will contribute to the better management of work life. Compared to the studies mainly conducted on students in the literature, the fact that our study was conducted through the employees and explored the effect of the pandemic reveals its difference. The study was conducted with phenomenology, one of the qualitative analysis methods, by digitally interviewing 10 members of Generation Z in the banking sector, working mainly in İstanbul. According to the findings, participants expect material and moral elements such as communication in the workplace, career advancement, and income to be more egalitarian and justice-based, given that they expect to be respected in return for showing it; want career advancement and performance evaluation to be evaluated in multidimensional ways; and for management and manager styles to be less hierarchical; and want an increase in pay. Although the pandemic has no effect on the expectations of the majority of participants, on one hand, the COVID-19 pandemic has had an impact on the preference of location as it limits job opportunities, and on the other hand, it has started to create an expectation for location-free working with the increase in digitalization. Given the expectations of Generation Z participants in the study of work life, for increasing work motivation and efficiency, it will be beneficial providing a flexible work method in terms of location independence and working hours; having a non-hierarchical management style based on mutual respect in communication; making a work environment more social; and maintain a work-life balance.