Teacher's burnout and determining the most important components of burnout with a case study on academic staff
Öğretmenlerin tükenmişlik durumları ve bunu belirleyen en önemli faktörler ile ilgili yapılan durum çalışması üzerine akademik çalışma
- Tez No: 454503
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. TUĞBA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, Aydın Üniversitesindeki öğretmenlerin işlerindeki tükenmişlik seviyesi araştırılmaktadır. Bu araştırmada tükenmişlik durumu üç boyutta incelenmiştir ( duygusal çöküş, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı) ve bu araştırma 'Maslach Tükenmişlik Envanteri' ile ölçülen dirilmiştir. Bu bilgiler üç durumda da analiz edildiğinde, erkeklerin bayanlara göre daha fazla tükenmişlik sendromu yaşadığını ortaya koyuyor. Bununla boyutlardan düşük kişisel başarı, öğretmenlerin yaşlarıyla ilgili olarak bir sonraki aşama olan duygusal çöküşte bir birleşme oluşturuyor. Araştırmalarda görüldü ki yaşça büyük olan öğretmenlerin tükenmişlik sendromu yaşlarıyla doğru orantılı, yani ne kadar fazla tecrübeli olurlarsa o kadar öğretmenlerin tükenmişlik hali artıyor. Araştırma gösteriyor ki öğretmenlerin tükenmişlik halini azaltıp onları etkili kılabilmek için, öğretmenlerin çalışma şartları iyileştirilmeli ve katılımcıların taleplerini karşılamak için bu konuyla ilgili iyileştirme programları dizayn edilmelidir.Ek olarak, bu araştırma gösteriyor ki organizasyon öğretmenlere çok dikkat ederek çok titiz bir şekilde planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the job burnout level of teachers of Istanbul Aydin University. In this study, burnout is considered as a three-dimensional syndrome (i.e. emotional exhaustion, depersonalization, and reduced personal accomplishment) that is measured with the 'Maslach Burnout Inventory'. The data were analyzed quantitatively by using statistical software (SPSS). Data collected from 135 teachers. Analysis the data revealed that in all three aspects, burnouts for male are more than females. Moreover lack of personal accomplishment has the most unity with the age of teachers at the next level emotional exhaustion. It was also seen that elder teachers have more burnout and the more experience will lead to more burnout of teachers. This study implied that in order to cope with burnout and increase teacher effectiveness, teachers' working conditions should be improved and specific intervention programs should be designed to meet the needs of the participants.Furthermore, the study also revealed that organization need for a carefully plans by paying more attention to the teacher.