Raising pragmatic competence in foreign language classrooms
Yabancı dil sınıflarında pragmatic kabiliyetinin yükseltilmesi
- Tez No: 454506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son zamanlarda ikinci dil pragmatigi , ikinci dil öğretim alanında önemli bir konu haline gelmiştir. Son zamanlarda progmatik eğitim ile alakali Neden? Nasıl? Ve Ne?, açılardan progmatık eğitim konusunda sahıb oldugu kabıliyet ile ilgili bir çok araştirmalar yapilmiştir, ama hala çözülmemiş noktalar mevcuttur. Bu araştırma EFL siniflardan pragmatik kabiliyetinin geliştirme olasılığı hakında konuşuyor, aynı zamanda bu araştırma İngilizce öğrenen öğrencilrin hızlı pragmatik kullanmasında dil kabiliyetlerinin etkisini inceliyor. üniversite son sınıfından, inglizceleri üst düzeyde olan, 50 öğrenci (25 erkek 25 kız ) üniversite öğrencileri kursa katildi, ilk başta bilgi elde etme amacindan önce ön sınava katıldılar ve kursun sonunda da art sınava katıldılar. Bu araştırma birkaç önemli sorulari hitabi ediyor, bunlarin arasindan pragmatik kabiliyetin gelişmesyile dil kabilyetin arasındaki ilişki, pragmatik kabiliyeti yükseltmede sınıf içerisindeki programın etkisi, pragmatik kabiliyetinin cinsiyetin rolu üzerinde faktör olarak etkisi nedir? önceki araştırmaların aksinde, bu araştırma pragmatik kullanmanın bir yönünden fazla yönleri içeriyor. Bunlara dahil olmak üzere çikarim, içerme, anlam ve çeviride yapısal hatalar ve konuşma eylemi (istek, ret, özür ve teklif). Yapılan araştirma sonucunda belli noktalara ulaşılmıştır, yapilan incelemelerde pragmatik kabiliyeti dil öğretimin geliştirmesine ve bilgilendşrmesinde yardimci oluyor. Dil seviyesi pragmatik becerikliği üzerinde önemli olçude etkisi var, pragmatik üzerinde yazilan müfredatlar kabilyet kurmasinda yardimci oluyor, Pragmatik öğrenmede cinsiyetin etkisi yoktur, yapilan art sinavlarda her iki cinsiyet ayni seviyeleri gösterdiler. Sonunda da pragmatik becerikliğin kabiliyeti sınıflara dayalı derselerle yükseltileceği bekleniyor.
Özet (Çeviri)
Second language pragmatics has recently been a prevailing topic in the field of second language teaching. While many studies have been conducted about why, how and what to incorporate regarding the teaching of pragmatic competence, there are still unsolved issues about them. This study addresses the possibility of developing pragmatic competence in EFL classrooms through well-designed curricular courses. The study also examined the impact of proficiency in expediting pragmatic production in English L2 learners. Fifty senior university students (25 males; 25 females) with English high proficiency attended the course, participating in a pre-test before instruction began and a post-test upon course completion. The study addresses several significant questions, namely the relationship of proficiency and development of pragmatic competence, the impact of class-based explicit instruction in raising competence, and the role of gender as an influencing factor affecting competence. Unlike previous studies, this study covered more than one aspect of pragmatic production, including inference, implicatures, structural errors in meaning and interpretation, and speech act (requests, refusals, apology and offer). The study produced key findings that can help inform and improve the incorporating of pragmatic competence in language study; proficiency level significantly impacts pragmatic competence; pragmatic-based curricula are supportive in constructing competence; gender factor does not affect learning pragmatics, as both genders performed similarly in the tests. Eventually pragmatic competence can expectedly be raised via classrooms-based courses.