Lise öğrencilerinin kararsızlık durumları ile kendilerine saygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Find out the relation between self-esteem of high school students and their personal indecision
- Tez No: 454511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı lise öğrencilerinin kendilerine saygı düzeyleri ile kişisel kararsızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Pendik ilçesinde bulunan Gülizar Zeki Obdan Anadolu Lisesi ve Fatih Anadolu Lisesi 12. Sınıfta öğrenim gören 139 u kız, 110 u erkek toplam 249 öğrenci ile çalışılmıştır. Söz konusu öğrencilere Kişisel Bilgi Formu, Kendine Saygı Ölçeği, Kişisel Karar Ölçeği uygulanmıştır. Form ve ölçeklerin uygulanışı 2015-2016 eğitim -öğretim yılı Nisan ayı içerisinde gerçekleşmiştir.Kişisel Bilgi Formunda; yaş, cinsiyet, anne baba mesleği ve eğitimi, oturduğu evin durumu, ailenin gelir düzeyi, ailedeki birey sayısı gibi değişkenler mevcuttur. Araştırma betimsel ve ilişkisel istatistiki işlemlere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out the relation between self-esteem of high school students and their personal indecision. This study was carried out to 249 students(139 female, 110 male) personal information form, self-esteem scale, indecision scale. The students were attending to 12th classes in Istanbul-Pendik Gulizar Zeki Obdan Anatolia High School and Fatih Anatolia High School during 2015-2016 educational terms. Personal information form includes some variables such as age, gender, parents education and their jobs. It also included students' house situation and their family's incomes as well as the number of individuals in their home. The research was analyzed by using descriptive and correlational analyses. Firstly, the score of self-esteem scale and indecision scale was determined and then the data was analyzed by SPSS.