Kahramanmaraş şartlarında ekim sıklığının bazı ekmeklik buğdaylarda verim ve verim unsurlarına etkisi
  1. Tez No: 45452
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kahramanmaraş Şartlarında Ekim Sıklığının Bazı Ekmeklik Buğdaylarda Verim ve Verim Unsurlarına Etkisi Bu deneme 1993-1994 ürün yılında, üç ekmeklik buğday çeşidi kullanılarak, yedi farklı ekim sıklığı ile dört tekerrürlü olarak, bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. Çeşitler ana parsellere, ekim sıklıkları alt parsellere şansa bağlı olarak dağıtılmıştır. Kahramanmaraş şartlarında, bazı ekmeklik buğday çeşitlerinde ekim sıklığının verim ve verim unsurları üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılan bu çalışmada, elde edilen sonuçlan şöyle özetleyebiliriz; Tane verimi yönünden çeşitler arasında önemli bir fark görülmemiştir. En yüksek tane verimini Seri-82 çeşidi vermiş (670 kg/da), bunu sırasıyla Gemini (640.1 kg/da) ve Panda (63 1. 1 kg/da) çeşitleri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Seeding Rates on Yield and Yield Components of Some Wheat Cultivars in Kahramanmaraş Conditions This study in 1993-1994 yield period is made with using three variety of bread wheat, seven different seeding rates with four times and divided areas. Varieties is delivered to main areas and seeding rates are delivered other areas by chance in Kahramanmaraş situation, effect of seeding rates of some varieties of bread wheats to yield and yield components is shown; There is important difference between varieties for seed yield. Max. seed yield is seen in Seri-82 (670 kg/da) than Gemini (640.1 kg/da) and Panda (631.1 kg/da) varieties follow.