Causes of boko haram insurgency and it's socio-economic impact in Nigeria
Boko Haram isyanının nedenleri ve Nijerya'ya sosyo-ekonomik etkileri
- Tez No: 454539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZÜM SEZİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Nijerya, bağımsızlığını kazandığı 1960 yılından bu yana, son yıllarda ulusal politikalarını fazlaca etkileyen terörizm gibi dahili günvenlik sorunlarıyla karşılaştığı kadar hiç karşılaşmamıştır. Bu tez, Nijerya'da Boko Haram'ın ortaya çıkış nedenleri ve sosyo-ekonomik sonuçlarını analiz etmeye odaklanmıştır.Fakirlik, işsizlik, adaletsizlik, okumamışlık ve rüşvet oranlarının yüksek oluşu ve Kuzey-Güney bölgeleri arasındaki farklılığın fazlalığı Boko Haram'ın ortaya çıkışına neden olan sebepler arasındadır.Sosyo-ekonomik etkiler dikkate alındığında, Boko Haram'ın Doğrudan Yabancı Yatırım, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla, turizm sektörü ve ulusal para üzerinde olumsuz etkileri olmuştur.Aynı zamanda, Nijeryalıları yerlerini değiştirmeye zorlamakta, hayatlarını veya mallarını kaybetmelerine neden olmaktadır.Sonuç olarak, siyasal, sosyo-ekonomik ve dini sebepler Boko Haram terörizminin ortaya çıkışına zemin hazırlamıştır.Boko Haram'ın Nijerya'da sebep olduğu sosyo-ekonomik sonuçlar ise birçok katmanda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since Nigeria's independence in 1960, she has never been confronted with so much internal security issues like terrorism, which have strongly affected its national policy in recent years. The focus of this thesis is to analyze the causes and socio-economic impacts of Boko-Haram in Nigeria. It is certain that Boko Haram remains the biggest unrest confronting Nigeria now and has not only security, but also socio-economic consequences, High rate of poverty, unemployment, injustice, illiteracy, corruption and disparities between North/South regions of Nigeria are some of the causes of Boko Haram insurgency. Regarding the socio-economic impacts, it is seen that Boko Haram insurgency has had negative effect on the Foreign Direct Investment, Gross Domestic Product, the tourism sector, the local currency. In addition, it has led to dislocation of Nigerians, losing their lives and properties. The thesis concludes by stating that political, socio-economic and religious reasons contributed to Boko Haram terrorism to be emerged and its socio-economic impacts in Nigeria can be seen at the several levels.