Erzincan koşullarında bazı şeker pancarı (beta vulgaris l.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of some sugar beet (beta vulgaris l.) cultivars in Erzincan conditions
- Tez No: 893966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Şeker pancarından elde edilen şeker veriminin artırılması üretimin ana unsurlarından birisidir. Şeker pancarında kök-gövde verimi ve şeker oranının yüksek olması şeker veriminin de yüksek olması demektir. Bu araştırma, bazı şeker pancarı çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla 2022 yılında Erzincan ili Üzümlü ilçesine bağlı Pişkidağ Köyünde ''Tesasüf Blokları Deneme Deseni''ne göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırmada 10 farklı şeker pancarı çeşidi (Serenada, Lider, Mohican, Terranova, Aranka, Turbata, Bernache, Setenil, Tisserin ve Chevalier) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre en yüksek yaprak verimi Mohican (3284,0 kg) ve Serenada (3251,9 kg), en yüksek kök-gövde verimi Serenada (10824,0 kg), en yüksek kök-gövde uzunluğu Serenada (31,13 cm), Lider (30,60 cm) ve Mohican (30,20 cm), en yüksek kök-gövde çapı Aranka (15,47 cm), Chevalier (15,40 cm) ve Serenada (15,07 cm), en yüksek yaprak sayısı Mohican (46,60 adet); en yüksek hasat indeksi Lider (%85,33); en yüksek kül yüzdesi Aranka (%3,91); en yüksek briks değeri Tisserin ve Chevalier (%20,47); en yüksek Digestion değeri Chevalier (%16,28); en düşük alfa amino azot oranı Terranova ve Lider (%0,029); en yüksek şeker verimi Serenada (1883,9 kg) ve Chevalier (1920,2 kg); en yüksek polar oranı Chevalier (%18,12), Lider (%17,93), Bernache (%17,72) ve Tisserin (%17,59) şeker pancarı çeşitlerinden elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bu sonuçların neticesinde kök-gövde ve şeker verimi bakımından en yüksek değere sahip olan NZ şeker pancarı tipi, Erzincan ili ve benzer iklim koşullarını sağlayan bölgelerde yetiştirilmesi önerilebilir
Özet (Çeviri)
Increasing the sugar yield obtained from sugar beet is one of the main elements of production. High root-stem yield and sugar ratio in sugar beet means high sugar yield. This research was established and conducted in Pishkidag Village of Üzümlü district of Erzincan province in 2022 according to the randomized block design in order to determine the yield and quality characteristics of some sugar beet varieties. Ten different sugar beet varieties (Serenada, Lider, Mohican, Terranova, Aranka, Turbata, Bernache, Setenil, Tisserin and Chevalier) were used in the study. According to the results obtained in the research, the highest leaf yield was Mohican (3284,0 kg) and Serenada (3251,9 kg), the highest root-stem yield was Serenada (10824,0 kg), the highest tuber length was Serenada (31, 13 cm), Lider (30.60 cm) and Mohican (30.20 cm); highest tuber diameter Aranka (15.47 cm), Chevalier (15.40 cm) and Serenada (15.07 cm); highest number of leaves Mohican (46,60 pcs); highest harvest index Lider (85.33%); highest ash percentage Aranka (3.91%); highest brix value Tisserin and Chevalier (20.47%); highest Digestion value Chevalier (16.28%); lowest alpha amino nitrogen content Terranova and Lider (0.029%); the highest sugar yield was obtained from Serenada (1883,9 kg) and Chevalier (1920,2 kg); the highest polar ratio was obtained from Chevalier (18,12%), Lider (17,93%), Bernache (17,72%) and Tisserin (17,59%) sugar beet varieties. As a result of these results obtained in the research, NZ sugar beet type, which has the highest value in terms of root-stem and sugar yield, can be recommended to be grown in Erzincan province and regions that provide similar climatic conditions.