Yarım silindirik veya dikdörtgenler prizması şekilli kazanların yanma odalarında ışıma ile olan ısı aktarımının matematiksel modellenmesi
  1. Tez No: 45485
  2. Yazar: YUSUF KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
-I- YARIM S ILINDIRIR VEYA DİKDÖRTGENLER PIRIZMASI ŞEKİLLİ KAZANLARIN YANMA ODALARINDA IŞIMA İLE OLAN ISI AKTARIMININ MATEMATİKSEL MODELLENMESİ Yusuf KILIÇ Yüksek Lisans Tezi Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şubat 1995 ÖZ Bu çalışmanın amacı ; altı -akılı model kullanılarak, yarım silindirik veya dikdörtgenler pirizması şeklindeki kazanların yanma odalarında ışıma ile olan ısı aktarımının matematiksel modellenmesidir. Bu amaçla; yarım silindirik ve dikdörtgenler pirizması şeklindeki kazanlardan elde edilen sınır şartı değerleri (yüzey sıcaklıkları, yüzeylerin yayıcılığı ve kaynak terimi) kullanılarak ışıma ile ısı aktarımı hesaplanmıştır. Çözüm sonuçları, literatürdeki altı-akılı modelden elde edilen değerlerle karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçların birbirine yakın olduğu gözlemlenmiştir. Böylece altı-akılı modelin, yanma odalarının matematiksel modellenmesinde kullanılabilecek bir model olduğu da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
-II- MATHEMATICAL MODELLING OF HEAT TRANSFER WHICH TAKE PLACE BY RADIATION IN THE COMBUSTION CHAMBERS OF BOILERS IN THE SHAPES OF SEMI CYLINDRICAL OR RECTANGULAR PRISM By Yusuf KILIÇ Master of Science Thesis Gazi University Modern Science Institute February 1995 ABSTRACT The purpose of this study, is the mathematical modelling of radiation heat transfer which take place in the combustion chambers of boilers in the shapes of semi- cylindrical or rectangular prism. For this purpose, the heat transfer by radiation was calculated by using various boundy conditions (for the variables such as temperature, emissivity and etc.) obtained from the boilers shaped semi cylindric or in the from of rectangular prism. The results, in literature, were compared with the values obtained from previous studies on the six- flux model and it was shown that they were in good aggreement. Consequently, it is indicated that the six-flux model is a model which can be used in the mathematical analysis of combustion chambers.