Sigortacılıkta yangın branşı üzerine bir çalışma
This is study on the fire branch of insurance
  1. Tez No: 45487
  2. Yazar: NACİYE MORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZ Bu çalışmada sigortacılığın yangın branşı üzerine bir araştırma yapılmıştır. Genel bilgiler bölümü, genel anlamda sigortacılık, sigortacılığın tanımı, gelişimi, sigorta uygulayıcıları, sigorta branşları, genel anlamda risk analiz teknikleri ve yangın branşında risk analizi konularından oluşmaktadır. Ayrıca araştırma bölümünde anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Anket; deneklerin yangın karşısında korunma ve alınacak tedbirler konusunda bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Anket formu 1 00 kişiye uygulanmış ve elde edilen veri öncelikle tablolar halinde düzenlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans tabloları, yüzdeler, grafikler, tek-faktör varyans analiz tekniği, ki-ka re testi, t-testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar bulgular bölümünde verilmiştir. Ankete katılanların an ket form unda ki sorulara verdikleri cevaplar değerlendirilerek aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Ankete katılanların % 30'unun mal varlıklarının yangın sigortası olup, % 70'inin ise mal varlıklarının yangın sigortasının olmadığı bulunmuştur. Ankete katılanların % 41 'i yüksekokul mezunu, % 37'si lise mezunu, % 13'ü ortaokul mezunu, % 9'u ilkokul mezunudur. Ankete katılanlardan yangına karşı tedbir almayanların % 77,8'i ihmal, % 13, 9'u parasızlık, % 8,3'ü bilgisizlik nedenleriyle tedbir almamaktadır. Ankete katılanlardan yangın sigortası yaptırmayanların % 56,4'ü yangın ihtimali olmadığı, % 43,6'sı sigorta şirketlerine güvenmediği için yangın sigortası yaptırmak istememektedir. Eğitim düzeyinin yangın karşısında korunma ve alınacak tedbirler konusunda bilgi düzeyi üzerindeki etkisini ortaya koymak için tek-faktör varyans analiz tekniği kullanılmıştır. % 95 güven düzeyinde eğitim düzeyinin yangın karşısında korunma ve alınacak tedbirler konusunda bilgi düzeyini etkilemediği bulunmuştur. Eğitim durumu ve mal varlıklarının yangın sigortası olup olmama durumu arasında ilişki olup olmadığını saptamak için ki-kare testi yapılmış ve bu test sonucunda % 95 güven düzeyinde eğitim durumu ve mal varlıklarının yangın sigortasını yaptırma arasında ilişki olmadığı sonucu elde edilmiştir.Yangın sigortası yaptırma isteği ve eğitim durumu arasında ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak için ki-kare testi uygulanmıştır. Bu test sonucuna göre % 95 güven düzeyinde yangın sigortası yaptırma isteği ve eğitim durumu arasında ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Yangına karşı önlem alma durumu ve eğitim durumu arasında ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak için ki-kare testi yapılmış ve bu test sonucuna göre % 95 güven düzeyinde eğitim durumu ve yangına karşı önlem alma durumu arasında ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır.“Yaş”ve“yangın karşısında korunma ve alınacak tedbirler konusunda bilgi düzeyi”arasında ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak için örnek korelasyon katsayısına dayalı test yapılmış ve test sonucunda % 95 güven düzeyinde yaş ve yangın karşısında korunma ve alınacak tedbirler konusunda bilgi düzeyi arasında ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a research is performed on the fire branch of the work of insurance. The chapter of general information consists of; work of assurance in general sense, the definition and development of insurance, insurance appliers, the branches of insurance, techniques for risk analyses in general sense and risk analysis in the fire branch. Also, in the chapter of research some data are gathered by the survey method. The survey was performed in the aim of measuring the knowledge levels of the attempt in protection from fire and taking precautions. The survey form is carried out on 1 00 people and the data obtained, firstly coordinated as schedules. In the appreciation of data; frequency-tables, percentages, graphics, single factor variances analy sis technique, k-square test, and t-test are used. The results obtained are given in the invention's; the following inventions are obtained. It is found that 30 % of the participant's possessions have fire insurance, 70 % of the participant's possessions do not have fire insurance. 41 % of the participant's are authorized from university, 37 % have lycee degree, 13 % have secon dary-school degree, 9 % have primary-school degree. Between the participant's who do not take precautions against fire, 77,8 % 's reason is negligence, 13,9 % 's reason is lack of money, 8,3 % 's reason is lack of knowledge. The 56,4 % of the participant's do not want to have a fire insu rance because they think there is not the possibility of fire and 43,6 % do not want it because they do not trust the insurance company. The single factor variances analysis technique is used to prove the effect of education level on protection from fire and the knowledge about taking precautions against fire. It's found that the education level does not effect the consciousness of protection and processions at 95 % security level. K - Square test is done in order to fix if there is a relation between the education level and the posses sions having or not having fire insurance and at the end of the test, on basis of 95 % security level, it's found that there is no relation between educationIV level of and having fire insurance. K-square test is used in order to fix whether there is a relation bet ween the will for fire insurance of possessions and education level. Acoording to the results of this test 95 % security level, it's found that no relation is present between the will to have fire insurance of possessions and the edu cation level. K-square test is done to put out if there is or not a relation bet ween the condition of taking precautions against fire and education condi tion and according to the result of the test, at 95 % security level, no relation is found. In order to find out if there is a relation between“Age”and“The level of consciousness about protection and taking precautions”a test based on sample correlation coefficient and as a result of the test, at 95 % security level, no relation is found, between age and the Level of consciousness about protection and taking precautions.