Kardiyo-vasküler operasyon geçiren hastaların erken postoperatif dönemde ağrı ile baş etme düzeylerinin belirlenmesi
Cardiyo vascular determination of levels of coping with pain in the early postoperative period in patient undergoing surgery
  1. Tez No: 454996
  2. Yazar: NİL ECE COŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kardiyo-vasküler cerrahi hastalıkları yıllardır en riskli ve en ölümcül hastalıklar kategorisinde birinci sıralarda yer almaktadır. Kardiyo-vasküler operasyonlar riskli olduğu kadar bu operasyonların post operatif süreci de bir o kadar riskli ve uzun bir süreçtir. Ağrı bu süreçte hastanın genel durumunu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Kardiyo-vasküler cerrahi girişimlerinin önemli bir ağrı nedeni olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra erken postoperatif dönemde hastayı en çok etkileyen komplikasyonlardan biride ağrı'dır. Postoperatif ağrı düzeyi farklı farmakolojik ve nonfarmakolojik tekniklerle azaltılabilir. Her hastanın ağrıyı algılama düzeyi, tedaviye yanıt süresi ve baş etme yöntemleri farklıdır. Bu çalışma, kardiyak cerrahi sonrası ilk birkaç gün içerisinde hastaların yaşadığı ağrı olgusunu, bunlara yönelik ağrı probleminde uygulanabilecek hemşirelik uygulamalarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak planlandı. Çalışma İstanbul' da bir özel hastanenin kardiyo-vasküler cerrahi biriminde yatan kardiyo-vasküler cerrahi opersyon sonrası en fazla 2 haftadır serviste yatan 25 yaş üstü 80 hasta ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Tanımlayıcı Özellikler Soru Formu'',”Ağrıyı Etkileyen Faktörler Formu'' ve“McGill Melzack Ağrı Soru Formu”kullanıldı. Araştırma öncesinde gerekli kurum izni ve etik kurul onayı alındı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS programı kullanılarak gerçekleştirildi. Verilerin analizleri sayı-yüzde, Mann-Whitney-U testi, Kruskal Wallis ve Spearman's korelasyon ile yapıldı. Bu çalışmada hastaların yaş ortalaması = 58,63 ±10,50 bulundu. Hastaların erken post operatif dönemde ağrı ile baş etmeleri için yapılan uygulama puanı 15,95 ± 3,14 bulundu. Araştırmaya katılan hastaların % 56,3'ünün postoperatif ilk 1 haftada olduğu, % 56,3'ünün bypass operasyonu geçirdiği ve % 45'inin operasyon sonrası sağlık durumlarının orta derecede olduğu saptandı. Hasta değerlendirme puanları ile hemşire değerlendirme puanları arasında uyum olduğu gözlendi. Hemşireler hastaların ağrılarını değerlendirmeli ve bakım planlarına ağrıyı gidermede kullandıkları baş etme yöntemlerini de dahil etmelidirler.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular surgery diseases have taken a major position in categories of the most deadly and risky illness for ages. Cardiovascular operations, besides being risky, postoperative process of them is risky and a long process as well. Pain is one of the most important determinant factors of the patient's general condition in this process. It is known that cardiovascular surgery interventions are considerable a cause of pain. Additionally, pain is one of the most evident complications which affects patients during the early postoperative term. Postoperative pain grade can be reduced by various pharmacologic and non-pharmacologic techniques. Pain perception grade, duration of response to treatment and strategies of dealing with pain varies according to patients. This study was planned to analyse the case of pain experienced by patients a few days after cardiac surgery, and also to determine applicable nursing practices intended for pain problems descriptively. The study was conducted with 80 postoperative cardiovascular surgery patients aged over 25 who had been hospitalized for at most two weeks at the cardiovascular unit of a Private University hospital. 'The Form of Descriptive Characteristics Questionnaire', 'The Form of Factors Effecting Pain' and 'Mcgill Melzack Pain Questionnaire Form' were used as a medium of data collection. Prior to the study, consent was gotten from the necessary institutions and approval was also taken from the ethics committee. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS program. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis and Spearman's correlation tests were used to determine the percentage value of data analysis. The average age of patients in this study was found to be between58.63 ± 10.501. At the patient's immediate postoperative period, an application was initiated for coping with pain and the score was 15.95 ± 3.138. It was observed that 56.3% of patients who participated in the study at the first week were post-operative, 56.3% had undergone bypass surgery and the postoperative health status of 45% of the patients was found to be moderate. In conclusion, at the post-operative period, it was observed that support was received from nurses to deal with the issue of the patient's pain assessment, and often they deal with the pain with pharmacological methods.