Gebelik ve postpartum dönemde akut kritik şikayetle acil servise başvuran hastaların prospektif analizi
Prospective analysis of the patients who applied to the emergency department with acute critical complaints during pregnancy and postpartum period
  1. Tez No: 664959
  2. Yazar: SERKAN ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA AÇIKALIN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gebelik ve Postpartum Dönemde Akut Kritik Şikayetle Acil Servise Başvuran Hastaların Prospektif Analizi Amaç: Çalışmamız kapsamında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Servisine kritik şikayetle başvuran gebelerin demografik ve klinik bilgilerini derlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda Mart 2020 – Aralık 2020 tarihleri arasında, Çukurova Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan onay alınarak prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya, kliniğimize akut kritik şikayetlerle başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 74 gebe dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında veriler, hastalardan anamnez alınarak, ilgili bölümlere yapılan konsültasyon notları değerlendirilerek, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) tanı kodları incelenerek ve laboratuvar sonuçları kaydedilerek elde edilmiştir. Bulgular: Çalışma sonucunda 74 gebenin verileri derlenmiştir. Gebelerin ortalama yaşı 30,4 yıl olarak saptanmıştır. Gebelerin özgeçmişine bakıldığında toplam 9 gebede hipertansiyon, astım ve epilepsi hastalıkları tespit edilmiştir. Kritik şikayetle başvuran gebeler arasında en büyük grubu 3. Trimester döneminde bulunan gebeler oluşturmaktadır. Başvuru sırasında ortalama gebelik haftası 30,8 olarak saptanmıştır. Gebelerin başvuru şikayetleri incelendiğinde en fazla şikayetin vajinal kanama (n=21, %28.4 ) olduğu görülmüştür. Gebelere mevcut başvuruları sırasında en fazla konulan tanı ise preeklampsi olmuştur (%23). Acil Servis başvurusu sırasında en fazla konsültasyon istenen klinik Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğidir. Gebelerin 70'i Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine yatırılmıştır. Gebelerin 44'ü Acil Servis başvuru ve sonrasındaki yatış sürecinde doğum yapmıştır ve ortalama doğum haftası 33 olarak tespit edilmiştir. Doğan bebeklerin 6'sı ölü doğum, 15'i sağlıklı doğum olarak gerçeklemiş olup 23'ü Yenidoğan Yoğun Bakıma yatırılmıştır. Ölü doğan bebeklerin ortalama doğum haftası 25,35±6.18 olarak saptanmıştır. Gebelerden alınan hemogram ve biyokimya örneklerinin sonuçları ile bebeğin son durumu karşılaştırıldığında ölü doğum yapan gebelerin kan HCO3 değeri diğer gruplara göre anlamlı olarak daha düşük olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Prospective Analysis of the Patients Who Applied to the Emergency Department with Acute Critical Complaints during Pregnancy and Postpartum Period Objective: In our study, we aimed to investigate the demographic and clinical information of pregnant women who applied to Emergency Department of Çukurova University Hospital with critical complaints. Material and Method: Our study was performed prospectively in Emergency Department of Çukurova University Hospital between March 2020 - December 2020, with the approval of the Non-Invasive Clinical Research Ethics Committee of Çukurova University. 74 pregnant women who applied to our clinic with acute critical complaints and accepted to participate in the study were included in the study. Within the scope of the study, the data were obtained by taking anamnesis from the patients, evaluating the consultation notes made to the relevant departments, examining the Hospital Management System (HMS) diagnosis codes and recording the laboratory results. Results: As a result of the study, the data of 74 pregnant women were compiled. The average age of pregnant women has been determined as 30.4 years. Considering the history of the pregnant women, hypertension, asthma and epilepsy diseases were detected in 9 pregnant women. The largest group among the pregnant women presenting with critical complaints is those in the 3rd trimester period. Mean week of gestation at admission was found to be 30.8. When the application complaints of the pregnant women were examined, it was seen that the most complaint was vaginal bleeding (n = 21, 28.4%). The most common diagnosis for pregnant women was preeclampsia (23%). During the Emergency Clinic application, the most consulted clinic is the Obstetrics and Gynecology clinic. 70 of the pregnant women were admitted to the Obstetrics and Gynecology service. 44 of the pregnant women gave birth during the emergency clinical application and hospitalization period and the average week of birth was determined as 33. There was no significant correlation between the length of stay of the patients and other data compared. 6 of the babies born were stillbirths, 15 were healthy births, and 23 were hospitalized in Neonatal Intensive Care. Mean birth week of stillborn babies was determined as 25.35 ± 6.18. When the results of the hemogram and biochemistry samples taken from the pregnant women were compared with the last condition of the baby, the blood HCO3 value of the pregnant women who had stillbirth was found to be significantly lower than the other groups.