Toplutaşım sistemlerinin (metro v.b.) planlamasında güzergah etüdlerinin önemi
  1. Tez No: 45504
  2. Yazar: NURCAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
TOPLU TAŞIM SİSTEMLERİNİN (METRO V.B.) PLANLANMASINDA GÜZERGAH ETÜDLERİNİN ÖNEMİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) NURCAN KARAKUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 1995 ÖZET Kentiçi toplu taşım sistemlerinin planlama ve uygulama aşamalarında güzergah etüdlerinin önemi bilinmektedir.. Güzergah etüdlerinin sonuçlandırılmasında, sonuçların yorumlanmasında ve bunların uygulama aşamasına aktarılmasında, deneyimli ekiplerden yararlanılmalıdır. ; Türkiye' de güzergah etüdlerinin pahalı, zaman alıcı ya da gereksiz görülerek ihmal edilmesi; önemli maddi zararlara, çok uzun zaman kayıplarına, güzergah değişikliklerine ya da yapımcı firmaların işi bırakmalarına kadar uzaran pek çok kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada güzergah etüdlerinin önemi ve bazı yöntemleri anlatılmış, bununla ilintili olarak ANKARA METROSU ve ANKARAY örnekleri üzerinde durularak etüdlerin gerekliliğinin nedenleri vurgulanmıştır. :Güzergah Etüdleri, Ankara Metrosu, Ankaray, Geotek nik Harita. :5001023.:67 :Prof.Dr. Süleyman PAMPAL ANAHTAR KELİMELER BİLİM KODU. SAYFA ADEDİ DANIŞMAN
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF PRELIMINARY STUDIES FOR ROUTES IN MASS TRANSPORTATION (SUBWAY ETC.) SYSTEMS PLANNING (MASTER THESIS) NURCAN KARAKUŞ GAZİ UNIVERSITY SCIENCE INSTITUTE OCTOBER 1995 ABSTRACT The importance of preliminary studies cf mass transportations routes for cities especially during the planning and constracting stages, is clear. Expert teams must be in charge inorder to result preliminary studies for routes and to interpret the results and to put all these in practice. Neglecting the preliminary route studies by supposing them expensive, time consuming or unnecessary causes many losses such as big amount of financial loss, to be late in agenda, route changes or even to give up. In this study the importance of preliminary; route studies and some f techniques are examined and in relation to the subject ANKARA SUBWAY and ANKARAY projects are hold by means of pointing the reasons for necessity of preliminary studies. KEY WORDS : Preliminary Studies For Routes, Ankara Subway, Ankaray, Geotechnic Maps. I SCIENCE CODE : 5001023 i.1 PAGE NUMBER : 67 ADVISOR : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL