Gebeliklerini isteğe bağlı sonlandıran kadınların yaşadıkları anksiyetenin psikososyal durumlarına etkisinin incelenmesi
The analysis of the effects of the anxiety experienced by women who terminates their pregnancy voluntarily on their psychosocial conditions
- Tez No: 455035
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gebeliklerin isteğe bağlı sonlandırılması kadın sağlığı açısından önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İstenmeyen gebelikler genellikle küretaj ile sonlanmaktadır. Planlanmayan ve istenmeyen bir gebelikle karşılaşılması anksiyete, kararsızlık, suçluluk duygularını beraberinde getirdiği gibi karmaşık duygular yaşayan kadın huzursuz ve gergin olmaktadır. Bu çalışma gebeliklerini isteğe bağlı sonlandıran kadınların yaşadıkları anksiyetenin psikososyal durumlarına etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı-kesitsel tipte planlandı. Araştırma İstanbul'da iki vakıf üniversitesi hastanesi, bir özel hastane olmak üzere üç hastanede gebeliklerini sonlandırmak için başvuran kadınlara işlemin hemen sonrasında uygulandı. Araştırma 90 kadın ile tamamlandı. Veri toplama araçları olarak“Anket Formu”ve“Beck Anksiyete Ölçeği”kullanıldı. Gerekli kurum izinleri alındı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS programı kullanılarak gerçekleştirildi. Kadınların yaş ortalaması 29,23 ± 7,66 yıl bulundu. Kadınların Beck Anksiyete Ölçeğine göre“anksiyete”düzeyi ortalaması 22,356 ± 11,063 puan olarak orta düzeyde anksiyetelerinin olduğu saptandı. Çalışma sonucunda kadınların ve eşlerinin öğrenim durumları ile anksiyete düzeyleri arasında fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Kadınların ve eşleri lise mezunu olanlarda anksiyete düzeyleri ,öğrenim durumu üniversite mezunu olanların anksiyete düzeylerinden yüksek bulunmuştur. Kadınların daha önceki gebelikleriyle şimdiki gebelikleri arasındaki geçen süreye göre anksiyete düzeyleri arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Gebelikler arası süre arttıkça anksiyete düzeyinde düşüş görülmektedir. Gebelikten korunma yollarının bilinmesine göre anksiyete düzeyi arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Gebelikten korunma yollarını bilmeyen kadınların anksiyete düzeyi gebelikten korunma yollarını bilen kadınların anksiyete düzeyinden yüksek bulunmuştur. Bu araştırma doğrultusunda etkili aile planlaması yöntemlerinin kullanımının yaygınlaştırılmasının, küretajın bir aile planlaması yöntemi olmadığı konusunda kadınlara ve eşlerine eğitim hizmetlerinin verilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The voluntary termination of the pregnancy is an important problem in terms of female health that we confront. Unwanted pregnancies are usually terminated by abortion. Unplanned and unwanted pregnancy often causes emotions like distress, fear, indecision, anxiety, guilt and the woman becomes restless and stressful because of these complex emotions. This research is planned as a descriptive and cross-sectional study in order to analyze the effects of the anxiety experienced by women on their psychosocial condition. It is carried out right after the procedure with women who applied for termination of pregnancy at two foundation university hospitals and a private hospital in Istanbul. This research has been completed with participation of 90 women.“Survey Form”and Beck's Anxiety Inventory (BAI)“ are used as data collection tools. Necessary institutional permits are acquired. The statistical analysis of the data is performed by using SPSS software. The average age of the women is happened to be 29,23 ± 7,66 years. The average ”anxiety" level of the women is determined to be 22,356 ± 11,063 point according to BAI, thus they have medium level anxiety. According to the results of the study, the differences between the anxiety level with respect to educational background of the women and husbands , in high school graduates, women and husbands's anxiety levels was found hight from college-level ones. The anxiety level with respect to the duration between the previous pregnancy and the current one, as long as the decline is observed at the level of anxiety between pregnancies the anxiety level with respect to knowledge of contraceptive methods was found significantly. The level of anxiety of women who don't know their way through contraception contraception from women who know their way through anxiety levels were higher. As a result of the study, it is thought to be helpful to popularize the usage of family planning methods and to provide education services for women and their husbands about the abortion as it is not a family planning method.