Diz osteoartriti olan kadınlarda kinezyobant tedavisinin etkinliğinin izokinetik olarak karşılaştırılması
Di̇z osteoartri̇ti̇ olan kadinlarda ki̇nezyobant tedavi̇si̇ni̇n etki̇nli̇ği̇ni̇n i̇zoki̇neti̇k olarak karşilaştirilmasi
- Tez No: 455044
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Osteoartrit (OA), kadınlarda sık görülen, prevalansı yaşla beraber artan, ciddi morbiditeye yol açan, başta eklem kıkırdağı dejenerasyonu olmak üzere, subkondral kemik sklerozu ve sinovyal membran değişiklikleri ile karakterize, en sık görülen dejeneratif eklem hastalığıdır. Semptomatik olarak en fazla tutulan eklem diz eklemidir ve diğer eklem tutulumlarından daha çok yeti kaybına neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada diz osteoartriti olan kadınlarda kinezyobant (KB) uygulamasının ağrı, hareket kısıtlılığı, yürüme hızı, günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ve izokinetik kas gücüne etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine mekanik diz ağrısı şikayeti ile başvuran, 50 yaşından büyük, 61 kadın hasta dahil edildi. Hastalara Amerika Romatoloji Birliği (ACR) klinik/radyolojik tanı kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı kondu ve Kellgren-Lawrence (K-L) evresi 2 ve 3 olanlar çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hastaların dizlerine 30 dakika sıcak paket, 30 dakika transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), 5 dakika ultrason tedavileri üç hafta boyunca toplam 15 seans uygulandı. Çalışma grubundaki hastalara ek olarak kuadriseps kasına KB uygulaması üç hafta boyunca uygulandı. Tüm hastalara diz çevresi güçlendirme egzersizleri ev programı şeklinde önerildi. Tüm hastaların tedavi öncesinde, tedavi bitiminde, 1.ayda ve 3. ayda Visual Analog Skala (VAS), Western Ontorio McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC) değerleri, aktif diz eklem hareket açıklığı gonyometrik ölçümü, 50 metre yürüme süresi, izokinetik diz ekstansör kas pik tork ölçümleri değerlendirildi. Bulgular: KB grubunda tedavi sonrası ve 1.
Özet (Çeviri)
Objective: OA is the most common degenerative joint disease, most commonly seen in women, characterized by subchondral bone sclerosis and synovial membrane changes, predominantly joint cartilage degeneration, leading to severe morbidity, increasing prevalence with age. The most commonly treated joint is the knee joint and it is known to cause more loss of function than other joint involvements. In this study, we aimed to evaluate the effect of KB on pain, movement restriction, walking speed, daily living activities and isokinetic muscle power in women with knee osteoarthritis. Methods: Sixty-one female patients over the age of 50 who were admitted to Mustafa Kemal University Medical Faculty Research and Practice Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic with complaint of mechanical knee pain were included in the study. Patients with knee osteoarthritis were diagnosed according to the clinical/radiological criteria of the American Rheumatology Association (ACR) and those with Kellgren-Lawrence (KL) stage 2 and 3 were included in the study. The patients were randomly divided into 2 groups. Patients in the control group were given a 30 minute hot pack, 30 minute transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and 5 minute ultrasound treatments for a total of 15 sessions over three weeks. In addition to the patients in the study group, quadriceps muscle KB was applied for three weeks. All patients around the knee strengthening exercises are recommended as a home program. All patients were evaluated with Visual Analog Scale (VAS), Western Ontorio McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC) values, goniometric measurement of active knee range of motion, 50m walking distance, isokinetic knee extensor muscle peak torque measurements before treatment, at the end of treatment, at 1st month, and at 3rd months.