Patellofemoral ağrısı olan kişilerde 8 haftalık egzersiz programının fonksiyonel aktivitelerine etkisi
The effects of the patellofemoral activity to the functional activities of 8 weeks exercise program
- Tez No: 455060
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8 haftalık düzenli egzersiz uygulamasının PFAS bulunan olguların diz eklemi propriyosepsiyonuna olan etkisinin değerlendirilmesidir. Diz önü ağrısı ya da Patellofemoral Ağrı Sendromu (PFAS) sık görülen diz sorunlarından biridir. Çalışmaya, Vizuel Analog Skala (VAS) ölçegi uygulanan Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS) tanısı konmuş kişilerden oluşan 18-30 yaşları arasında olan 30 erkek sporcu katılmıştır. Çalışma konusunda aydınlatılan ve çalışmaya katılma konusunda gönüllü olur form onayları alınan hastalar rastgele seçim yöntemiyle iki gruba ayrılmıştır. Hastalar randomize olarak Uygulama grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olarak ayrılarak ve uygulama grubuna 8 hafta süresince (5 Gün/Haftada) ilk 4 hafta boyunca germe egzersizleri takip eden diğer 4 hafta boyunca, kuvvetlendirme egzersizleri yaptırılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Ağrı şiddeti görsel analog skala ile değerlendirilmiştir (VAS). Tüm gruplarda hastaların ağrı şiddeti VAS kullanılarak, 0 (ağrı olmaması) ile 10 (dayanılmaz ağrı) arasında derecelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to exercise training combined 8 weeks in individuals with patellofemoral pain syndrome. Patellofemoral Pain Syndrome (PFPS), a common cause of anterior knee pain. The study of visual analogue scales (VAS) for pain, a patellofemoral function scale (PFPS), 30 male athletes between the ages of 18-30 years who were diagnosed of people participated. The study included 60 patients who met inclusion criteria. Patients who gave informed consent were divided into two groups by a randomization method. Patients Application group randomized (N= 15) and control group (N= 15) are separated and application groups to 8 weeks 5 days per week for 4 weeks stretching along another 4 weeks followed by stretching exercises, strengthening exercises were performed. Data Collection tools; Visual analogue scale (VAS), which were evaluated for pain, Patients in all groups using the pain VAS, 0 (no pain) to 10 (unbearable pain) is rated among.