Üniversite yaşamına uyum sürecinde yabancılaşmanın etkisi
The effect of alienation in the process of adaptation to university life
- Tez No: 455101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKAY KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma, üniversite eğitimine yeni başlayan öğrencilerin üniversite yaşamına uyum sürecinde yabancılaşmanın etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan çalışmanın örneklemini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Uşak Üniversitesi merkez kampüslerine yeni kayıtlı tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 666 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında tanıtıcı özellikleri içeren Kişisel Bilgi Formu, Üniversite Yaşamı Ölçeği ve Öğrenci Yabancılaşma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, yüzdelik hesaplama, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin yarıdan fazlasının 17-20 yaş aralığında ve kadın olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin genel anlamda uyum sağladığı ve yabancılaşma düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is carried out in order to discuss the effect of alienation during the adaptation process of the beginners to university. Method: Descriptive type of the sampling of the study consists of 666 students who were newly registered to the central campus of Usak University in 2014-2105 educational year and determined through stratified sampling method. Personal Information Form, University Life Scale and Student Alienation Scale including socio-demographic questions were used in data collection. Independent sampling t test, ANOVA, Pearson Moments Multiplication correlation, percentage calculation, average, standard deviation, minimum and maximum values were used in data evaluation. Findings: It was identified that more than half of the students were between 17-20 ages and woman. The level of adjustment and adaptation of the students was found moderate.