CO-60 ve lineer hızlandırıcı tedavi cihazları ile radyoterapi uygulanan T1-T2 glottik larenks kanseri hastalarının aldığı dozların farklı dozimetrik sistemler kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 455100
  2. Yazar: AHMET SATUK KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Radyoterapi sırasında, T1-2 glottik larenks kanseri hastalarının aldığı dozları farklı tedavi teknikleri kullanarak; Farklı dozimetrik sistemler ve tedavi planlama sisteminde planlanan tedavi sonucunda gösterilen dozların, uyumluluğunu karşılaştırabiliriz. Enerji değişimi ile hastaya en uygun tedavi tekniğinin incelenmesi, tedavi sırasında oluşabilecek hataları en aza indirmek ya da glottik bölgede özellikle anterior commissure kısmı için uygulanan dozun hastaya en uygun şekilde verildiğini gözlemlemek amaçlanmıştır. Yöntem: T1-2 glottik larenks kanseri tedavi tasarımı için insan benzeri rando fantom üzerinde farklı tedavi tekniklerini, Akdeniz Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi'nde bulunan Lineer hızlandırıcı cihazında, Precise tedavi planlama sistemini kullanarak ve Co-60 teleterapi cihazında; iki alan wedgeli, iki alan segmentli ve üç alan masa açılı planlar şeklinde farklı enerjilerde ışınlama yapılarak, glottik bölgeye yerleştirilmiş (rando fantom üzerine) Termolüminesans dozimetrelerin ve gafkromik filmlerin aldığı dozlara bakılmıştır. Bulgular: İnsan benzeri rando fantoma T1-2 glottik larenks kanseri hastasına her bir tedavi tekniği için uygulanan, günlük dozu 225 cGy olacak şekilde 28 günluk tedavi uygulanmıştır. 4 MV, 6 MV foton ve Co-60 teleterapi cihazında gama ışıması sonucu her bir enerjinin, farklı tedavi teknikleri de olsa ışınlama noktası ile izodoz dağılımın tümörlü dokunun %95'ini saracak şekilde ayarlanmasından kaynaklı istenilen dozu aldığı tespit edilmiştir. Ancak cilt bölgesinin tedavi planlama sisteminde ve Termolüminesans ve gafkromik film dozimetrelerde ölçülen değerlere gore, 4 MV foton ve Co-60 teleterapi cihazında uygulanan gama ışıması sonucu daha çok doz aldığı, özellikle anterior commissure tutulumu olan hastalarda 6 MV foton enerjisi kullanımın hastanın deri altı mukozal tabakada ya da heterojen yapılardan kaynaklı doz dağılımın etkisinin düşük enerjilere gore daha riskli olduğu görülmüştür. Sonuç: T1-2 glottik larenks kanseri hastalarında wedge kullanımı doz homojenitesinde önem teşkil ederken, lateral alanlara ek olarak üçüncü bir alanın eklenmesi anterior commissure tutulumu olan veya olabilme ihtimaline sahip hastalar için uygun tedavi yöntemi olabilir. 4 MV foton ve Co-60 teleterapi cihazında uygulanan gama ışımasının bu tip kanser hastalarının tedavisi için daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this project, our aim is to observe T1-2 glottic cancer of the larynx which is irradiated by various methods in a Treatment Planning System (TPS), and also to measure the cancer using a Thermoluminescence and gafchromic film dosimetry system. When we irradiate a patient with this kind of cancer, we can observe how the effect of the energy changes and which plan is most effective for the patient. For the glottic area, the defined irradiate radiation dose distribution may be affected by these methods which can lead to a negative result, especially on part of the anterior commissure. So we will make an effort to find the most appropriate method of treatment for this cancer. Method: We used a linear accelerator (LINAC) and Co-60 teletherapy machine located at Akdeniz University Radiation Oncology Center. We planned two lateral gantry angles with a wedge, segments, and also a third angle added to the lateral gantry angles in the treatment planning system. We used this oblique gantry angle with the changing table angle to protect the mandibular area. We looked at dose values on a human-like (an Alderson) RANDO phantom when we radiated different energies in dosimeters on the glottic region, using different techniques. Results: For T1-2 glottic larynx cancer patients, we always applied a dose of 225 cGy daily fractions. We planned different techniques using 4 MV photons, Co-60 gamma radiation, and 6 MV photons. When we prepared these plans, we saw that the isodose coverages were similar to each other because of the radiation set point. However, if we look at the Thermoluminescence and gafchromic dosimetry results, the 4 MV photon and Co-60 gamma radiation were reduced to a degree which created a risk of underdosing in tissue when we compare them with the 6MV photon energy. This result can be explained by energy characteristic differences in the heterogenic structure of the radiated glottic area. Conclusion: When we use a wedge in treatment plans, we can observe diminution of heterogenic body deformities effect. We found a positive effect on the patient's anterior commissure, involving the direct use of a third angle added to the lateral angeles. We observed that 4 MV photon and Co-60 gamma radiation is appropriate treatment for these patients.