GBM (glioblastoma multiforme)tanılı, bevacizumab tedavisini alan hastalarda TP53 mutasyonu ve mgmt metilasyonunun prediktif değerinin araştırılması
Investigation of TP53 mutation and mgmt methylation of predictive value on patients diagnosied with GMB(glioblastoma multiforme) and using bevacizumab treatment
- Tez No: 455115
- Danışmanlar: PROF. HASAN ŞENOL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma kapsamında GBM tanısı alıp, Bevacizumab kullanan hastalarda p53 mutasyonu, MGMT metilasyonunun anti-anjiyogenik tedaviyi belirlemedeki prediktif önemini değerlendirme amaçlanmaktadır. Yöntem: 2008-2015 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Glioblastoma multiform histopatolojik tanısını alan, Tıbbi Onkoloji Polikliniğine başvuran ve Irinotekan ile kombine Bevacizumab tedavisi gören olgular retrospektif olarak gözden geçirildi, 27 olgu dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet ve sağ kalım süreleri araştırıldı. Pyrosekans yöntemi ile MGMT metilasyonu araştırıldı. Yüksek Çözünürlüklü Erime Analizi ile TP53 mutasyonu tarandı. Bulgular SPSS ver.18 programı ile değerlendirildi. Bulgular: Olguların 12 (% 44,4)'sinde metile MGMT, 15 (% 55,6)'inde unmetile MGMT DNA'sı saptandı. Metile olguların unmetile olgulara göre daha uzun süre yaşadığı gözlendi (p=0,047). Olguların 10'unda TP53 mutasyonu saptandı. Mutasyonlu ve mutasyonsuz olguların sağ kalım süreleri arasında bir farklılık saptanmadı (p=0,080). Sonuç: Bu çalışmada Bevacizumab kullanan GBM hastalarında MGMT metilasyonu tespitinin prediktif olarak önem taşıdığı saptandı. Ancak TP53 mutasyonu bulgularına göre, prognostik veya prediktif olarak bir fark ortaya çıkarmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the mutation of TP53, methylation of MGMT for predictive value anti-angiogenic treatment to patient with GBM diagnosis and used Bevacizumab. Method: The glioblastoma multiforme cases which were diagnosed in Akdeniz University Faculty of Medicine Department between 2008- 2015 and Irinotekan with Bevacizumab combine treatment taken were reviewed retrospectively. 27 cases were included for the study. All cases were evaluated for age, gender and survival time. MGMT methylation researched with Pyrosequencing. TP53 mutation scanned with High Resolution Melting Analysis. All data evaluated with SPSS ver.18 programme. Results: The presence of MGMT methylation was demonstrated in 12 (% 44,4) cases and the rest of 15 (% 55,6) cases weren't. The patients without methylated MGMT DNA had taller survival compared to methylated group (p= 0,047). TP53 mutation detected to 10 cases. There was no statistically significant difference between mutation and no mutation groups survey (p=0,080). Conclusion: It was concluded that in order to demonstrate the expected predictive and prognostic factors in glioblastoma patients, evaluating the presence of methylation of MGMT. Although mutation of TP53 was not prognostic or predictive difference due to our results.