Hadron spektroskopisi
  1. Tez No: 45512
  2. Yazar: NAİL BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İİ HADRON SPEKTROSKOPISİ (Yüksek Lisans Tezi) Nail BÖLÜKBAŞI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1995 ÖZ Bu çalışmada, hadronik parçacıkların kütle farkı,“Kuark Model”kullanılarak hesaplandı. Bu model de Gaussian dalga fonksiyonlarından yararlanılarak tek-foton ve tek-gluon için Fermi-Breit etkileşmeleri hesaplandı. Baryonlan oluşturan kuarklar arası uzaklıklar ve bu uzaklıklarla ilgili diğer (Correlation parameters) parametreler, harmonik osilatör potansiyeline sahip Schrodinger dalga denklemi kullanılarak bulundu. Farklı kütlelere sahip aşağı ve yukarı kuarklar arasındaki kütle farkı 5m = md -mu =2.31MeV alınarak baryon izo-multiplet kütle farkının değeri bulundu. Farklı kuarklar için kütle farkı, AJVl( Ec+"~^c ) = 2.5MeV olarak hesaplandı. Bu değerin son zamanlarda bulunan ( 2.5 ± 0. 1 ) MeV değeri ile uyum içinde olduğu görüldü. Bilim Kodu :404. 04. 01 Anahtar Kelimeler :Kuark Model, Gaussian dalga fonksiyonu, Fermi-Breit etkileşimi, Kuarklar arası uzaklık, Schrodinger dalga denklemi,Harmonik osilatör potansiyeli, Üniter- simetri. Sayfa Sayısı :54 Tez Yöneticisi :Doç.Dr. Hüseyin KORU
Özet (Çeviri)
İİİ HADRON SPECTROSKOPY (M.Sc. Thesis) Nail BÖLÜKBAŞI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1995 ABSTRACT In this study, the mass difference of the hadronic particles are calculated using the Quark Model. In this model, Fermi-Breit interactions for one-foton exchange and one-gluon exchange are calculated using Gaussian wave functions. Inter-quarks distances and correlation parameters calculated using Schrödinger wave equation which has the harmonic-oscillator potential.The mass difference between up and down quarks which have different masses is calculated using the equation of 8m = md-mu = 2.31. Me V considering this fiqure, the value of mass difference of baryon iso-multiplet is calculated.The mass difference for different quarks is calculated as AM( Z^-Zc ) = 2.5 MeV. This value is found in a good agreement with the recent value ( 2.5 ± 0. 1 ) MeV. Scince code : 404.04.01 Key words : Quark Model, Gaussian wave function, Fermi-Breit interaction, Inter-quark distances, Schrödinger wave equation, Harmonic oscillators potential, Umter-symmetry. Page number : 54 Aviser : Doç.Dr. Hüseyin KORU