Primer immünoglobulin-a nefropatili hastalarda histopatolojik bulguların başvuru semptomları, demografik ve klinik parametreler ile ilişkisi
Relationship between histopathological findings and initial symptoms, demographic and clinical parameters in patients with primary immünoglobulin-a nephropathy
  1. Tez No: 608583
  2. Yazar: NUR BEYZA EMİRALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK, DOÇ. DR. SAMİ UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: IgA nefropatisi, primer glomerüler hastalıklar içerisinde görülme sıklığı açısından ilk sırada yer almasına rağmen,halen bu hasta grubunun tedavi ve izlem kriterlerinin ne olduğu tartışma konusudur. Kimi klinik bulgular velaboratuvar parametreleri tedavi başlama, izlem ve prognoz açısından yardımcı olmaktadır. Genel olarak IgAN çalışmalarında histopatolojik anormalliklere odaklanmış olan biyopsi bazlı araştırmalardan farklı olarak değişik böbrek hastalıklarında mevcut hasarın etkilerine maruz kalmamış sağlam ünitelerin miktar/oranının da faydalı prognostik bilgiler sunabileceği teorilerigündeme gelmeye başlamıştır. Çalışmamızda IgAN hasta grubunda klasik prognoz göstergeleriyle birlikte tanı böbrek biyopsisindeki sklerotik veya sağlam glomerül oranlarının birçok klinik ve laboratuvar parametre ile birlikte renal sonlanımlar açısından prognostik değerini test etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitimve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde 2008 yılından Haziran 2019 tarihine kadar takip edilen 120 IgAN hastası dahil edildi.Başvuru demografik, klinik, laboratuvar ve biyopsi bulguları kaydedildi. Ayrıca diğer histopatolojik bulgularla birlikte sağlam glomerül sayısı, toplam glomerül sayısına oranları ve global sklerotik glomerül sayısı/oranı belirlendi. Hastaların takibi süresince tGFR'de %50 ve üzeri azalma, RRT ihtiyacı ve tedaviye yanıtları belirlendi.Sağlam glomerül oranlarına ve tGFR'deki azalma oranlarına göre hastalar gruplara ayrılıp, karşılaştırıldı.Renal sağkalımı etkileyen faktörler incelendi. Bulgular: Tanı yaşı 40,1±13,9 yıl, takip süresi 45±37,5 ay olan 72'si (%60) erkek 48'i (%40) kadın olan 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 72'sine (%60) immunosüpresif tedavi(kortikosteroid) başlanmıştı. Bu hastaların 28'inde (%23,5) tGFH'de %25'ten fazla azalma, 16'sında (%13,4) tGFH'de %50'den fazla azalma izlenmişti. Hastaların 14'ünün (%11,7) RRT ihtiyacı olmuştu.Hastalar sağlam glomerül oranlarına göre üç gruba ayrıldığında, takip sürecinin sonunda ulaşılan kreatinin, albumin, proteinüri düzeyi ve RRT ihtiyacı gibi önemli prognostik parametreler ile ilişkili saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Ig A nephropathy is the most common primary glomerular disease but even today, the treatment and follows up criteria of the disease still debatable. Clinical and laboratory findings are helpful when to start treatment, how to follow up and to determine prognosis. Lately, it became a current issue that to determine the unaffected healthy unit amount/ratio in a variety of kidney diseases could be useful in prognostic evaluation rather than biopsy based, focused on histopathological anomalies Ig AN studies. In our study, our objective is to show prognostic value in the renal endpoint of unaffected healthy unit ratio in kidney biopsy in addition to classical prognostic indicators in patients with IgAN. Material and Methods: We included 120 patients with IgAN who have been followed up between 2008 and June 2019 in the Ministry of Health Haseki Education and Research Hospital Nephrology Clinic. We recorded the patient's initial demographic, clinical, laboratory and biopsy findings. We recorded the healthy glomeruli amount and the ratio to total glomeruli amount, global sclerotic glomeruli amount/ratio in addition to other histopathological findings. We determined the number of patients with %50 or more decrease in eGFR and the duration of this process in follow up. We determined the patients who required the need for renal replacement therapy. We recorded the patient's response to treatments. We divided and compared these patients to groups according to their healthy glomeruli ratio and their rate of decrease in the eGFR. We examined the factors which affecting the renal endpoint. Results: We included 120 patients, 72 were male (%60), 48 were female (%40) and the mean age of the diagnosis was 40,1±13,9 years old. We started immunosuppressive treatment (corticosteroids) in 72 patients (%60). We determined more than %25 decrease in eGFR in 28 patients, more than %50 decrease in eGFR in 16 patients. We performed renal replacement therapy in 14 patients (%11,7). 12 of them needed hemodialysis (%10), 1 of them needed peritoneal dialysis (%0,8) and one patient had renal transplant surgery. We divided the patients into groups according to their healthy glomeruli ratio but at the end of the follow-up, there was no statistical significance between these group about prognostic parameters as kreatinin value, serum albumin value, rate of proteinuria and the need of renal replacement therapy. We also divided the patients into three groups according to their initial eGFR, the need for renal replacement therapy and the decrease of eGFR more than %50 were statistically significant in low initial eGFR group (p=