İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tüp bebek birimi verilerine göre in vitro fertilizasyonda başarıyı etkileyen faktörler
Factors influencing the success of in vitro fertilization according to I.U. Cerrahpasa Medical Faculty in vitro fertilization unit data
- Tez No: 455200
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇEPNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç IVF, ICSI ve IVF+ICSI uygulanmış hastalarda IVF başarısını etkileyen faktörleri retrospektif olarak incelemek Materyal ve Metod İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı polikliniğine infertilite şikayeti ile ÜYT tedavisi almak üzere başvuran ve başvuran 2800 hastadan IVF, ICSI ve IVF+ICSI uygulanan 1642 hastaların dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. İstatistiksel analizler için infertil çiftlerin yaşları, infertilite süresi, obstetrik öykü (gravida, parite, abortus, küretaj),infertilite tipi , kadına ait infertilite faktörlerinden uterus ve servikal faktörler, tuboovaryan faktör, PIH öyküsü, ovulatuar faktör, endometriozis , açıklanamayan infertilite ilgili bilgiler değerlendirildi. Tedavi öncesi yapılan hormonal değerlendirmeler (FSH, LH, E2, Prolaktin, TSH), vaginal ultrasonografi sonuçları değerlendirildi. İnfertilite sebeplerinden erkek faktörü de değerlendirildi. Daha sonra uygulanacak tedavi protokolü belirlenerek geliştirilerek toplanan oosit sayısı, oosit kalitesi, embriyo kültür ortamı, kalitesi, transfer edilen embriyo sayısı, transfer için kullanılan kateter cinsi ve transfer sırasında karşılaşılan zorluklar incelendi. İstatistiksel analizde elde edilen Odds oranları güven aralıkları ve p değerleri ile verildi. Basit lojistik regresyon modellerinde p değeri 0,25 in altında olan değişkenler aday değişkenler kabul edilip, örnek büyüklüğünü de önemli ölçüde azaltmayan değişkenler seçilerek LASSO yöntemi uygulandı. Grafiklerin bir kısmı SPSS 21.0,( IBM Corp.) bir kısmı SAS ve R programlarında çizildi. Bulgular Değerlendirmeye alınan 1580 kadın 19-48 yaş aralığında olup ortalama 32,77±5,29, eşlerinin yaşı ise 24-82 aralığında, ortalama 36,54±6,09 olarak bulundu. Olgularınn 1314'ine (%83.2) ICSI, 49'una IVF (%3.1), 217'sine ise (%13,7) IVF+ICSI uygulandı. Bulgularımıza göre, kadın yaşı arttıkça başarı düşmektedir;( OR: 0.94, %95CI: 0.92-0.96). Endometriozis varlığı tedavi başarısını düşürmektedir (OR: 0.6904,%95CI: 0.35-1.24). Siklus öncesi FSH ve E2'nin yüksek olması başarıyı düşürmektedir. (OR: 0,97, p:
Özet (Çeviri)
Aim To analyze the factors that affects IVF success in patients that applied IVF, ICSI and IVF+ICSI treatment retrospectively. Material and methods Records of 1642 patients, out of 2800 patients whom applied to İ.U. Cerrahpaşa Faculty of Medicine Reproductive Endokrinology and Infertility out-patient clinic with a complaint of infertility were analyzed retrospectively. Ages of infertile couple, duration of infertility, obstetrics history ( gravida, parity, abortus, curretage), type of infertility; out of factors belong to women, uterus and servical factors, tuboovarian factors, PID history, ovulatory factor, endometriosis and unexplained infertility were evaluated for statistical analysis. Also, pre-treatment hormonal evaluations (FSH, LH,E2,Prolactin, TSH), results of vaginal ultrasonography, results of histerosalpingography were analyzed. Male factor as a cause of infertility was also evaluated. Later, number and quality of oocytes, which were collected after developed according to determined treatment protocol, embryo culture environment, number of transferred embryos, type of transfer catatery and any obstacles during transfer were analyzed. First, simple regretion models were built in order to detect factors that affect pregnancy. Each variable were included in these models respectively. Calculated Odds ratios were given with confidence intervals and p-values. Also, AUC area values that are under ROC curves,for continuous variables were presented in the table. LASSO method was applied by presuming any variables with a p-value cmaller that 0,25 in simple logistic regretion models , as nominee variables and also by chosing variables that do not decrease sample size significantly. Graphics were drawn using SPSS 21.0,( IBM Corp.) and some were drawn using SAS and R programs. Results Of 1580 patients whose data were analyzed, the mean age was found as 32,77±5,29 and ranges between 19-48; while the mean paternal age range was 24-82; mean paternal age 36,54±6,09. 1314 of the cases were treated with ICSI (%83.2), 217 cases with IVF+ICSI (%13.7) and 49 cases (%3.1) received IVF treatment. According to our findings; while the maternal age increases, success rate declines (OR: 0.9477, CI:0.9275-0.9681). The presence of endometriosis is also decreasing the success rates (OR: 0.6904, CI: 0.3563-1.2456). When precycle FSH and E2 leves were inspected, we found that the high levels of both E2 and FSH are decreasing the success rates (OR: 0,9722, CI: %2,5-97.5, p: