Sigara içen ve içmeyen ebeveynlerin çocuklarının solunum ve vücut kompozisyonu parametrelerinin karşılaştırılması
The comparison of breathing and body composition of children with smoker family and children with non-smoker family parameters of children of smoking and nonsmoking parents
- Tez No: 455248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiology, Sports, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, sigara içen ve içmeyen ebeveynlerin çocuklarının bazı solunum ve vücut kompozisyonu parametrelerinin karşılaştırarak, pasif sigara içiciliğinin çocuklar üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmaya 12-14 yaş grubu; sigara dumanına maruz kalan 100 öğrenci ve sigara dumanına maruz kalmayan 100 öğrenci olmak üzere 200 öğrenci katılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin bel-kalça oranı, vücut kitle indeksi, deri altı yağ kalınlığı ve solunum fonksiyonları ölçülmüştür. Solunum parametreleri olarak zorlu vital kapasite (FVC), maksimum istemli ventilasyon (MVV), vital kapasite (VC), verileri değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız 't' testi kullanılmıştır. Erkek ve kadınların yaş, boy, bel kalça oranı (B/K), vücut yağ yüzdesi (VYY) ve solunum parametrelerinin tamamında gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to figure out the effects of passive smoking on children by comparing the parameters of body and some respiration figures of children with smoking and non-smoking parents. 200 students have taken part in this study: 100 of them are students who have not been exposed to smoke and 100 of them are students who have been exposed to smoke. Waist-thigh ratio, body mass index, hypodermic fat density and respiration functions of participants have been measured. In terms of respiration parameters, the figures of forced vital capacity (FVC), maximum voluntary ventilation (MVV) and vital capacity have been evaluated. In the analysis of data 't' test has been used. Significant variations have been found between male and female participants in terms of age, height, waist-thigh ratio, body fat ratio and respiration parameters (p0.05).