Mesane kanserinde HSA-MİR-203A-3P ile lncrna tug1 arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigaiton of the interaction between HSA-MİR-203A-3P and lncrna tug1 in bladder cancer
  1. Tez No: 455249
  2. Yazar: ZEKİYE ALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZİYA İĞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mesane kanseri en sık görülen kanserlerden biridir. Bu hastalığın tedavisine yönelik yapılan çalışmalara rağmen, bu hastalığa bağlı ölüm oranında kayda değer bir değişim meydana gelmemiştir. lncRNA Taurine Upregulated Gene 1 (TUG1) geni insanlarda birçok doku ve hücre hattında ifade edilmektedir. Her ne kadar TUG1 geninin görevi tam olarak anlaşılamamış olsa da, TUG1 gen ürününün PRC2 kompleksine bağlanarak hücre döngüsünde görevli genlerin ifadesine etki ettiği ve mesane kanserinde hücre çoğalmasını arttırıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, hsa-miR-203-3p'nin mesane kanserinde ifade seviyesinin azaldığı tespit edilmiştir. Bu veriler ışığında, bu çalışmada mesane kanseri hücre hattı CAL-29 kullanılarak, hsa-miR-203a-3p ile TUG1 geni arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması amacıyla CAL-29 hücre hattına taklitmiR- 203a-3p verilmiştir. Ancak, TUG1 geninin ifade seviyesinde anlamlı bir azalma meydana gelmemiştir (p>0,05). Bu durumda, hsa-miR-203a-3p TUG1 transkripti ile fiziksel etkileşim halindeki başka bileşenlere bağlanıyor olabilir bu nedenle mesane kanserinde dolaylı bir ilişkiye sahip olabilirler. TUG1 ile etkileşen diğer gen ürünlerinin daha detaylı araştırılmasıyla, mesane kanserinin oluşum mekanizması hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olunabilir.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most common cancers. Despite the studies for development of the treatment this disease, there has been no significant decrease in mortality rates due to bladder cancer. lncRNA Taurine Upregulated Gene 1 (TUG1) is expressed in many types of tissues and cell lines. Although the functions of the TUG1 gene are not fully understood, it is known that TUG1 gene product connects to PRC2 complex thereby affecting the expression of genes involved in the cell cycle and it increases cell proliferation in bladder cancer. Additionally, hsa-miR-203a-3p expression levels were determined as decreased in bladder cancer. In the light of these data, mimic-miR-203a- 3p was transfected into the bladder cancer cell line CAL-29 in order to investigate the relationship between TUG1 and hsa-miR-203-3p. However, there was no significant decrease in the expression level of TUG1 gene (p>0,05). Accordingly, hsa-miR-203a-3p could interact with other components which are in physical contact with TUG1 transcript. More detailed information regarding the development of bladder cancer could be obtained by the further investigation of the gene products which are capable of interacting with TUG1.