Hemşirelik öğrencilerinin girişimcilik hisleri ve potansiyelleri ile hemşirelik eğitimindeki inovasyona ilişkin düşünceleri
Opinions of nursing students about entrepreneurial feelings, entrepreneurial potentials and innovation in nursing education
- Tez No: 455250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma; hemşirelik öğrencilerinin girişimcilik hisleri ve potansiyelleri ile hemşirelik eğitimindeki inovasyona ilişkin düşüncelerinin belirlenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Evreni; 2015-2016 Eğitim- Öğretim döneminde Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde eğitim gören 862 öğrenci oluşturmuştur. Evrenin tamamının alınması planlanmış örneklem seçimine gidilmemiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve anketleri sorunsuz şekilde dolduran 554 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir Veriler; sosyo-demografik özellikleri içeren anket formu, eğitim ve inovasyon ilişkisi formu ve Girişimcilik Hisleri ve Potansiyeli ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 18 programında değerlendirilmiştir. Girişimcilik hisleri ve potansiyeli ile tanımlayıcı özellikler karşılaştırıldığında, erkeklerin; risk alma eğilimi, yaşamının çoğunu il merkezinde geçirenlerin; içsel kontrol hisleri ve girişimcilik potansiyelleri, süper lise mezunlarının; risk alma eğilimi puan ortalamaları istatistiksel olarak daha yüksektir Alınan eğitimin hemşirelik alanında meydana gelen yenilikleri kısmen içeridiğini düşünenlerin; risk alma eğilimi, hemşirelikteki yenilikleri içermediğini düşünenlerin; bağımsızlık arzusu, derslerin yeniliklere açık olarak işlendiğini belirtenlerin; risk alma eğilimi, yeniliklerden haberdar bir eğitim aldıklarını ifade edenlerin; içsel kontrol hissi ve risk alma eğilimi, hemşirelik eğitimi alırken gelenekçi bir eğitim aldığını düşünenlerin; risk alma eğilimi, derslerin güncel konuları içermediğini belirtenlerin; içsel kontrol hissi ve bağımsızlık arzusu, modern yaklaşımların tartışılmadığını belirtenlerin; risk alma eğilimi, hemşirelik eğitiminin fikir üretebilen bir birey olarak yetişmesine katkı sağlamasında uygulama derslerinin etkili olduğunu düşünenlerin; risk alma eğilimi, hemşirelik ile ilgili yeni şeyler düşünme düzeyine gelmemiş öğrencilerin; risk alma eğilimi, alternatif fikirler üretebilenlerin; girişimcilik potansiyeli istatistiksel olarak daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Research; nursing students with entrepreneurial potential to determine the feelings and thoughts of innovation in nursing education has made cross-sectionally. Universe; Education-Teaching period 2015-2016 Gaziantep University Faculty of Health Sciences has established 862 students studying in the nursing department. Receipt of the entire universe did not go to the sampling planned. who agreed to participate in the study and filled out questionnaires seamlessly 554 students were enrolled in the study data; questionnaire including socio-demographic characteristics were collected using relationship education and innovation and entrepreneurship in the form of feelings and potential scale. Data were analyzed using SPSS 18 soft ware. When Entrepreneurship feelings and descriptive characteristics compared to the potential of men; risk-taking propensity, who spend most of their life in the city center; internal control feelings and entrepreneurial potential, super high school graduates; risk appetite is higher than the average score statistically. Get innovations that have occurred in the field of nursing education that includes those who partially; risk appetite of those who think that the inclusion of innovations in nursing; desire for independence, stating that the course of treatment open to innovation; risk appetite of those who said they received training from an informed innovation; internal control and risk-taking tendency of feeling, of thinking that nursing education while traditionalists get an education; risk-taking tendency, of course, indicating that inclusion of current issues; internal control sensation and desire for independence, indicating whether the discussion of modern approaches; risk-taking propensity, in contributing to the growth of nursing education as an individual capable of producing effective idea who believe that the practice course; risk-taking propensity, students who have not reached the level of thinking of new things about nursing; risk-taking propensity, capable of generating alternative ideas; entrepreneurial potential is significantly higher.