Baryon özelliklerinin relativistik ve bağımsız kuark model çerçevesinde incelenmesi
Properties of baryons in an independent quark model based on dirac equation
- Tez No: 45529
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
BAR YON ÖZELLİKLERİNİN RELA TİVİSTİK VE BA ÇJMSÎZ KUARK MODELİ ÇERÇEVESİNDE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hakan ÇİFTÇİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZ Bu çalışmada ilk olarak kuark model ana hatları ile verilmiştir, ikinci bölümde ise Dirac denklemi skaler ve vektör kısımları eşit olan bir potansiyel için l/N açılımı metodu ile çözülmüş enerji özdeğerleri bulunarak mezonların kütleleri hesap edilmiştir. Ayrıca yine aynı metot kullanılarak kuarklarm temel durum dalga fonksiyonları belirlenip kuark magnetik momentleri bulunmuştur. Sonuçların kullanılan yaklaşık ölçüsünde deneysel sonuçlar ile olan uyumu yeterli sayılabilecek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
II PROPERTIES OF BAR YONS IN AN INDEPENDENT-QUARK MODEL BASED ON DIRAC EQUATION (M. Sc. Thesis) Hakan ÇİFTÇİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In the first part, we review the historical development of the quark model, and discuss the idea of the constituent quark model for hadrons. Second part starts with a study of Dirac equation with the techniqu of large-N expansion. We optain energy eigenvalues for a class of potentials with equal scaler and vector parts. We use these eigenvalues, in the framework of the constituent quark model, to calculate the mass spectrum of mesons. A reasonable agrement with the experimental values is achieved. In addition, we calculate the magnetic moments of quarks and by means of these we obtain the magnetic moments of hadrons.