Doğum şeklinin anne bebek bağı üzerine etkisinin incelenmesi
The analysis of the delivery method's effects on mother-body bonding
- Tez No: 455284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, doğum şeklinin anne bebek bağı üzerine etkisini incelemek için tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini; Ocak-Haziran 2016 tarihleri arasında kadın doğum ve çocuk polikliniğine başvuran kadınlar örneklemi; ise 200 sezaryen ve 60 normal doğum olmak üzere toplam 260 kadın oluşturdu. Veri, bilgi formu ve Maternal Bağlanma Ölçeği ile toplandı. Verinin değerlendirilmesinde ShapiroWilks testi, Student t testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü ANOVA testi, Tukey HSD, Kruskal Wallis testi ve Ki-Kare testi, Continuity (Yates) düzeltmesi ve Fisher Kesin Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research have been made to investigate the influence of birth shape on mother-baby bond. Women who applied gynecology and child policlinic crates research, and 260 women who gives birth with cesarean (60) and gives normal birth (200) crates the sample. Data's, have been gathered with information form and maternal connection scale. Shapiro Wilks test, Student t test, Mann Whitney U test, One way ANOVA test, Turkey HSD, Kruskal Wallis test and Chi-square test, Continuity (Yates) correction and Fisher's exact Chi-square test have been used in research.