Diyabetli yaşlılarda düşme sıklığı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
A research of frequency and related factors on falls in diabetic elderly
  1. Tez No: 455283
  2. Yazar: AYLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma, diyabetli yaşlılarda düşme sıklığı ve ilişkili faktörlerini incelemek amacıyla Nisan 2016- Eylül 2016 tarihleri arasında, bir devlet ve iki eğitim araştırma hastanesinde yatan 300 diyabetli yaşlı hasta ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Veriler, demografik, diyabetik ve düşme ile ilgili özellikleri sorgulayan anket formu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (ortalama, standart sapma, frekans), continuity (yates) düzeltmesi, ki kare testi ve fisher kesin ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted between April 2016 and September 2016 as a descriptive study of 300 elderly diabetic patients staying in a state and two training and research hospitals in order to investigate the frequency of falls and related factors in diabetic older adults. The data was collected by means of a questionnaire on demographic, diabetic and falls-related factors. Descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, and Frequency), Chi-square test, Continuity (Yates) Correction and Fisher's exact Chi-square test were used for evaluating the data.