Transseksüel bireylerin sağlık hizmeti almada yaşadıkları güçlükler
Difficulty of getting health care of transgender people having
- Tez No: 455288
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, transseksüel bireylerin sağlık hizmeti alırken yaşadıkları problemleri tespit etmek amacı ile kalitatif araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yöntem kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini, amaçlı örnekleme yöntemlerinden zincir örnekleme yöntemi ile belirlenen, 6 trans kadın ve 4 trans erkekten oluşan toplam 10 trans birey oluşturdu. Araştırmaya alınma kriterleri, cinsiyet geçiş sürecini tamamlamış ya da tamamlamamış olma, 18 yaş üstünde olma, cinsel kimliğini transseksüel olarak ifade etme ve araştırmaya katılmayı kabul etme olarak belirlendi. Veriler katılımcıların kişisel özelliklerini içeren kişisel bilgi formu, ve yarı yapılandırılmış dört adet açık uçlu soruların bulunduğu bir görüşme formu ile toplandı. Verilerin toplanmasında derinlemesine görüşme tekniği kullanıldı. Görüşmeye başlamadan önce katılımcılara ses kayıt cihazı kullanılacağı söylenerek yazılı ve sözlü onamları alındı. Elde edilen verilerin analizinde tümevarımcı içerik analiz yöntemi kullanıldı. Analizi yapılan veriler; 'sağlık hizmeti almada güçlük yaşama' ve 'sağlık hizmeti almada sorun yaşamama' olmak üzere 2 ana kategoriye ayrıldı ve tartışıldı. Transseksüel bireyler, sağlık çalışanlarının etik dışı davranışları, bilgi düzeylerindeki yetersizlik ve ayrımcı tutumları nedeni ile olumsuz deneyimler yaşadıklarını, yaşanan olumsuz deneyimlerin bir sonraki hastane başvurularında tedirginlik yarattığını; sağlık haklarını iyi bilmelerinin ve sürekli aynı sağlık kuruluşu/ sağlık çalışanlarından hizmet almalarının olumsuz deneyim yaşamalarını aza indirgediğini; kimlik belgelerinin de değişmesiyle kimlikleri ile uyumlu olan katılımcılar, kolayca fark edilmemeleri nedeni ile olumsuz deneyimler yaşamadıklarını belirttiler. Bu nedenle, gelecek araştırmalarda sağlık çalışanlarının trans bireylere yönelik tutumları belirlenmeli ve onlara yönelik sağlık bakım hizmetlerine gereken önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study has been accomplished by using phenomenological method of qualitative research tecniques to determine problems of the transgender people for obtaining medical service. Subjects of the study includes 6 trans female and 4 trans male, total of 10 transgender individuals, have been assigned by chain exemplification method of purposive exemplification method. Criteria of the assesment determined as; gender transition time complete or incomplete, being above 18 years old, expression of sexual identity as a transgender, agree to be in this stduy. Data has been gathered with personal information form that has demographic properties of the participant and interview form which includes half configured four open-ended question. In-depth interview tecnique carried out to collect data. Before the interview has began, verbal and written approval of the using voice recorder authorized. Inductive analysis tecnique used to analysing the data obtained. Datas that has been analyzed divided into 2 main categories and discussed, which are; have diffuculties and free of problems while getting medical care. Transgender individuals stated that unethical behaviours, inadequacy of knowloedge levels and discriminatory attitude of medical employees cause them negotary experiences, having those unfavorable experiences lead them to feel uneasiness for the next applicaiton to acquire medical service; knowing their medical rights, choosing the same health constitution/health employees reduces the risk of facing negative experiences; with the change of identity documents, participants in accordance with their identity did not have any difficulties by the reason of not being spotted so easily. For this reason, in the next researches, the attitude of health workers directed to transgender people should be identified and health care service for them should be given due attention