Pediatrik yoğun bakım hastalarında tedavi ve bakım uygulamalarının ağrı oluşturma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the level of pain caused by the treatment and patient care i̇nterventions in pediatric i̇ntensive care unit
- Tez No: 455287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, pediatrik yoğun bakım hastalarında tedavi ve bakım uygulamalarının ağrı oluşturma düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel araştırma deseninde gerçekleştirildi. Çalışmanın gerçekleşmesi için gerekli etik kurul izni ve çalışma izni alındı. İstanbul ilindeki bir üniversite hastanesinin yoğun bakım biriminde 01.09.2016 - 31.12.2016 tarihleri arasında yatmakta olan 0-18 yaş arasındaki sedatize 30 pediatrik hasta çalışmanın örneklemini oluşturdu. Çalışma öncesinde örneklemi oluşturan çocukların ebeveynlerine çalışmanın amacı açıklanarak, yazılı onamları alındı. Örneklemdeki her hastaya yapılan pozisyon değiştirme, SC enjeksiyon, pansuman değişimi gibi birbirinden farklı 10 uygulama sırasında FLACC, COMFORT ve VAS ağrı skalaları kullanılarak gözleme dayalı ağrı değerlendirmesi yapıldı. Değerlendirilen 300 gözlem sonucunda invaziv girişimlerin en çok ağrı oluşturan uygulamalar olduğu ve sonrasındaki en ağrılı uygulama grubunun bakım uygulamaları olduğu, pansuman uygulamalarının ağrı oluşturma düzeyinin ameliyat insizyonunun pansumanı hariç ağrı oluşturma düzeyinin en az olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was done to determine the level of pain caused by the treatment and patient care interventions in pediatric intensive care unit. Written permissions from the ethical committee and study permission were obtained. The sample of the study included 30 sedated pediatric intensive care patients between the ages of 0-18 in an intensive care unit of a university hospital in Istanbul, Turkey. The objective of the study was explained to their parents beforehand the study and their written consents were obtained. Observational pain assessment was done by using FLACC, COMFORT and VAS instruments during 10 different interventions such as changing patient's position, SC injection, changing wound dressing. Evaluation of 300 observations, the most painful interventions were found as invasive procedures, as followed by patient care interventions as the second most painful intervention; while the interventions like dressing changes, except the dressing of surgical incision were found as less painful interventions.