Hemşirelerin örgütsel değişime yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes of nurses towards organizational change
- Tez No: 455290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBAHAR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, değişim süreci ortamında çalışan hemşirelerin; bu süreçte yaşadıkları sıkıntıları, sürece ilişkin görüşleri ve etkilerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri İstanbul İli Avrupa Bölgesinde yer alan bir üniversite, bir kamu ve bir özel hastane olmak üzere toplam üç hastanede görev yapan hemşireler ile Ocak 2016 - Haziran 2016 tarihlerinde sağlandı. Araştırmanın evrenini 1186 hemşire, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 524 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri; 8 soruluk“Kişisel Bilgi Formu”ve 29 soruluk“Değişime Karşı Tutum Ölçeği”kullanılarak toplandı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma), Kolmogorov - Smirnov, İndependent Samples, Pearson Korelasyon, (Oneway) ANOVA ve LSD testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to investigate the effects of nurses' The disturbances they experienced in this process, their views on the process and the determination of their effects were carried out descriptively. The survey was conducted with nurses from three hospitals, a university, a publicand a private hospital in the Istanbul European Region in January 2016 - September 2016. 1186 nurses in the study's universe; A total of 524 nurses who agreed to participate in the survey. Data from the research; 8questionnaires“Personal information form”were collected using 29 questionnaires“Attitude toward Change”. Descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Mean, Standard deviation), Kolmogorov - Smirnov, Independent samples, Pearson Correlation, (Oneway) ANOVA and LSD tests were used.