Farklı spor branşlarındaki sporcularda ve spor yapmayanlarda denge, antropometrik ölçumler ile yürüyüş biyomekaniği parametreleri ve stabilitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigate and compare the relationship between balance and anthropometric measurements with biomechanical parameters and stability gait of athletes in different sports branches and non-athletes
  1. Tez No: 455291
  2. Yazar: ALI KARIMI ASL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ŞIKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Farklı Spor Branşlarındaki Sporcularda ve Spor Yapmayanlarda Denge, Antropometrik Ölçumler ile Yürüyüş Biyomekaniği Parametreleri ve Stabiliitesi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi ve Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışma farklı spor branşlarındaki sporcularda ve spor yapmayanlarda denge ve antropometrik ölçumler ile yürüyüş biyomekaniği parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma; 120 erkek denek (60 kişi 5 farklı spor branşlarındaki sporcular (basketbol, güreş, kayak, atletizm ve hentbol) ve 60 kişi spor yapmayan üzerinde yapıldı. Antropometrik ölçümler iki kez alınarak ortalamaları dikkate alındı. Denge ölçümleri SPORTKAT cihazı ile değerlendirilmiştir. Yürüyüş 3 boyutlu hareket analizi yapılabilmesi için 3 adet Gopro Hero 3 kamera ve Skillspector (1.3.2 versiyon) yazılım programı kullanıldı. Görüntü dizisindeki her karede kişinin vücut eklemindeki işaretlenen yeri (pelvis, diz ve ayak bileği) seçildi. Antropometrik, Denge ölçümleri ve yürüyüs videografi çekimi Atatürk Üniversitesi Spor Fizyolojisi Laboratuarı'nda yapıldı. Değişkenlerin arasında ilişki bulmak için Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. İki grubun karşılaştırılması için, bağımsız t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Investigate and Compare the Relationship Between Balance and Anthropometric Measurements with Biomechanical Parameters and Stability Gait of Athletes in Different Sports Branches and Non-Athletes Aim: The aim of this study is analysis of the relationship between balance and anthropometric measurements with biomechanical parameters and stability gait of athletes in different sports branches and non-athletes. Material and Method: The present reasech on 120 male subjects: athletes in 60 persons of five different sport branchs (basketball, wrestling, skiing, runners and handball) and 60 non-athletes conducted. Anthropometric measurements were based on the average of 2 times. Balance was evaluated using a SPORTKAT sistem. The 3D motion analysis in gait variables were used by three GoPro Hero 3 camera and Skill Spector software program (version 1.3.2). Marked place in a person's body joints in each frame in the sequence of images (pelvic, knee and ankle) were selected. All measurements shooting was held at Atatürk University Sports Physiology Lab. Results with Pearson's correlation and Independent t-test analyzed.