Yumurta tavuğu rasyonlarına vitamin E ve selenyum ilavesinin kan ve yumurta antioksidan enzimler üzerine etkisinin araştırılması
The research of the effect of the supplement of vitamin e and selenium to laying hen rations on antioxidant enzymes in the blood and EGG samples
- Tez No: 455308
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Yumurta tavuğu rasyonlarına Vitamin E (Vit-E ) ve organik selenyumun (OS) tek başına ve kombine (Vit-E+OS) olarak ilavesinin serum, yumurta akı (YA) ve yumurta sarısındaki (YS) Glutatyon peroksidaz (GSH-Px), katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri ile malondialdehit (MDA) düzeyleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada, 24 haftalık yaşta 96 adet beyaz Lohman yumurta tavuğu, her biri altı alt gruptan olmak üzere eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla bazal yem (Kontrol), bazal yem + 250 mg / kg Vit-E (Deneme-I), bazal yem + 0,9 mg/ kg OS (Deneme-II) ve bazal yem + 250 mg / kg Vit-E + 0,9 mg/ kg OS (Deneme-III) içeren rasyonlarla 12 hafta beslendi. Yem ve su ad libitum olarak sağlandı. Deneme sonunda, her gruptan alınan kan ve yumurta örneklerinde; GSH-Px, CAT, SOD enzimlerin aktiviteleri ve MDA düzeylerinin analizleri, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To research the effects of the supplement of Vitamin E (Vit-E) and organic selenium (OS) to laying hen rations separately and in a combined (Vit-E+OS) manner on glutathione peroxidase (GSH-Px), catalase (CAT) superoxide dismutase (SOD) enzymes activities and malondialdehyde (MDA) levels in the serum, albumen and yolk of the egg. Material and Method: 24 weeks old 96 white Lohman laying hens were divided into 4 equal groups each of which was composed of six subgroups. The groups were respectively fed with the rations that consisted of basal forage (Control), basal forage + 250 mg / kg Vit-E (Trial-I), basal forage + 0,9 mg/ kg OS (Trial-II) and basal forage+ 250 mg / kg Vit-E +0,9 mg/ kg OS (Trial-III) for 12 weeks. Forage and water were provided as ad libitum. At the end of the experiment, in the samples of the blood and egg; the analyses of the GSH-Px, CAT, SOD enzymes activities and MDA levels were made at Atatürk University Faculty of Veterinary Medicine Department of Biochemistry.